Uued Uudised

Trumpi “vene seos” osutus vene agendi poolt looduks

(FILES) In this file photo taken on July 24, 2020 former UK intelligence officer Christopher Steele arrives at the High Court in London on July 24, 2020, to attend his defamation trial brought by Russian tech entrepreneur Alexej Gubarev. - A long-awaited parliamentary report this week failed to confirm suspicions about Russian interference in British politics, including in the divisive 2016 Brexit referendum. But it laid out the extent to which wealthy Russians -- some with close ties to President Vladimir Putin -- have become an integral part of the highest ranks of British society. Former British intelligence agent Christopher Steele, who wrote a dossier on US President Donald Trump's alleged links to Russia, said the Kremlin had "a particular interest in and seeming obsession with the UK". (Photo by Tolga AKMEN / AFP)

Ameerika Ühendriikide justiitsministri William Barri ja senati justiitskomitee juhi Lindsey Grahami poolt avalikustatud teabe kohaselt oli Christopher Steele’i (Trumpi Vene afääri keskne tegelane ja toimiku autor) allikaks Vene spioon, keda FBI on nimetanud „ohuks riiklikule julgeolekule“ ning kelle suhtes viidi aastatel 2009 kuni 2011 läbi põhjalik uurimine.

Ühtlasi on teada, et FBI andmetel oli Steele’i allikas ka 2016. aasta detsembris läbi viidud FBI vastuluure uurimise sihtmärk ja andis FISA kohtus valetunnistusi. Samal ajal jätkas ta jälitustegevust Trumpi kampaaniaabi Carter Page’i vastu, keda FBI omakorda süüdistas Vene agendiks olemises.

„Steele’i toimiku peamiseks allikaks oli isik, keda on nimetatud võimalikuks „ohuks riiklikule julgeolekule“ + ta oli 2009. aastal FBI vastuluure uurimise objektiks. Uute andmete kohaselt olid need tõsiasjad Crossfire Hurricane [Trumpi Vene sidemete uurimismeeskond] uurimismeeskonnale 2016. aasta detsembris teada,“ kirjutab Graham.

2009. aasta mais alustas FBI uurimist Steele’i allika suhtes, kuna oli selgunud, et allikas oli võtnud ühendust kahe isikuga, kes olid seotud ühe Obama välispoliitilise nõunikuga, ning pakkunud salastatud teabe eest raha. FBI sai teada, et isik oli ühenduses ka Vene suursaatkonnaga USA-s ja tuttav Vene salateenistusele juba aastast 2006. Ühe küsitletu väitel küsis allikas temalt pidevalt infot ühe teatud sõjalaeva kohta.

Lindsey Graham on nimetanud seda komisjoni kõige „hämmastavamaks ja rängemaks“ avastuseks. Justiitsminister Barri sõnul tegeletakse informatsiooniga, kuid kokkuvõte teatud teemadest tehakse alles pärast prokurör John Durhamilt saadud kinnitust, et teave ei häiri pooleliolevaid uurimisi.

„Kuulus e-kiri, mille Susan Rice iseendale presidendi ametisse pühitsemise päeval saatis ja milles ta väidab, et president Obama sõnul tuli tegutseda ’vastavalt reeglitele’, on tekitanud väga suuri kahtlusi,“ ütles Graham. „Juhul kui tookordne uurimine viidi läbi ’vastavalt reeglitele’, siis olid need reeglid võetud Kremli reegliteraamatust.“

Justiitsminister Barr on nimetanud Durhami seniseid avastusi väga „murettekitavateks“ ning on ühtlasi öelnud, et olulised tõsiasjad avalikustatakse ilmselt juba enne novembrikuiseid valimisi.

Allikas: Townhall

Exit mobile version