Uued Uudised

Ungari ja Poola ei kavatse leppida Brüsseli käteväänamisega eelarveraha jaotamisel

Picture taken on September 24, 2020 shows Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki (L) and Hungarian Prime Minister Viktor Orban posing ahead of a press conference at the Polish Permanent representation in Brussels. - The European Union on Wednesday, September 30, 2020 criticised Hungary and Poland in a report on democratic standards across the bloc, as tensions soar between Brussels and Budapest. (Photo by Aris Oikonomou / AFP) / ALTERNATIVE CROP

Möödunud nädalal leppisid Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu liidrid Saksamaa eestvedamisel kokku EL-i pikaajalise eelarve sidumises nn õigusriigi põhimõtetest kinnipidamisega. Poola ja Ungari valitsused on kokkulepet teravalt kritiseerinud ja Poola peaminister Mateusz Morawiecki teatas sotsiaalmeedias, et saatis sellekohase kirja Euroopa Ülemkogu eesistujale Charles Michelile, Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile ja Saksamaa kantsler Angela Merkelile.

Kirjas esitas Morawiecki oma vastuväited väljapakutud mehhanismile. „Suunav mehhanism, mis tugineb arbitraarsetele ja poliitiliselt motiveeritud kriteeriumitele ei ole vastuvõetav, kuna see ei võta arvesse Euroopa õiguse olulisi ning sisulisi aspekte,“ kirjutas ta.

Morawiecki lisas, et mehhanismi rakendamine võib viia topeltstandardite kehtestamiseni ning teatud EL-i liikmete erineva kohtlemiseni. Ühtlasi rõhutas ta, et praegu välja pakutud lahendused ei ühildu Euroopa Ülemkogu juuli 2020 tippkohtumise järeldustega ning tekitavad EL-i asutamislepingute sõnastuse valguses õiguslikke kahtlusi.

„Selline lähenemisviis võib viia olukorrani, kus nimetatud mehhanismi tunnustamine ise kujutab endast tõsist ohtu õigusriigi põhimõtetele Euroopa Liidus,“ kirjutas Morawiecki ning lisas: „Poola ei saa leppida mehhanismi sellise versiooniga, mis viib poliitiliste ja arbitraarsete kriteeriumite ülimuslikkuseni sisuliste hinnangute üle.“

Morawiecki teatas juba varem, et kui küsimuses ei jõuta rahuldava lahenduseni, siis kasutab Poola oma vetoõigust. Ka Ungari peaminister Viktor Orbán saatis EL-i liidritele omapoolse kirja, milles hoiatas, et kui EL-i pikaajaline eelarve tõesti seotakse õigusriigi põhimõtete järgimisega, siis vetostab Ungari EL-i eelarve.

Allikas: Remix

Exit mobile version