Uued Uudised

Uued tuuled: Belgia kuningas kohtus flaami rahvuslaste juhiga

May 29, 2019 - Brussels, Belgium - King Philippe - Filip of Belgium and Vlaams Belang's Tom Van Grieken pictured ahead of a meeting with the King at the Royal Palace in Brussels, Wednesday 29 May 2019, after Sunday's regional, federal and European elections. (Credit Image: © Benoit Doppagne/Belga via ZUMA Press)

Kuigi mitmetes lääneriikides on juba aastaid valitsenud vasakpoolsete ja liberaalide algatus hoiduda koostööst “paremäärmuslastega”, hakkab see värk uuenevas Euroopas murenema.

Belglaste kuningas Philippe I kohtus kolmapäeval valitsuse moodustamise kõnelusteks flaami rahvuslaste juhiga ning see on esimene kord pärast 1936. aastat, kui Belgia monarh mõne paremäärmuslikuks peetava partei esindaja vastu võtab.

Kuningapalee teatas kohtumisest 32-aastase Tom Van Griekeniga, kelle erakond Vlaams Belang tuli pühapäevastel valimistel Flandrias üllatuslikult teiseks.

Belglaste kuninga ülesanne on tegutseda vahendajana valitsuskoalitsiooni loomisel, mis on hollandi- ja prantsuskeelseks kogukonnaks jagunenud riigis sageli väga keeruline.

Vlaams Belang tuli Flandrias teiseks, jäädes alla enam peavoolu kuuluvale flaami rahvusparteile N-VA. Van Grieken oli enne kohtumist flaami meediale öelnud, et võtab kuninga kutse kindlasti vastu, kui peaks selle saama. “Kui tahad, et sind austataks, tuleb endal austust üles näidata, see on mõlemapoolne,” sõnas ta.

Euroopa Parlamendis on Vlaams Belang pühapäevastel valimistel Prantsusmaal napi võidu saanud parempoolse Marine Le Peni Rahvusliidu liitlane.

Belgia valitsuse moodustamise läbirääkimised tõotavad taas tulla äärmiselt keerulised, sest prantsuskeelses Valloonias võitsid valimised sotsialistid ja rohelised. Kuningas Philippe on pidanud uue koalitsiooni üle läbirääkimisi juba mitme erakonna juhiga ning palunud peaminister Charles Michelil uue valitsuse moodustamiseni kohusetäitjana ametisse jääda.

Hiljuti Rootsis korraldatud küsitlus näitas, et ka rootslased on muutunud sallivamaks – 58% neist arvas, et parempoolset ja immigratsioonivastast erakonda Rootsi Demokraadid võiks valitsusläbirääkimistesse kaasata. Seega kipub boikott “paremäärmuslaste” vastu murenema.

AFP-BNS

Exit mobile version