Uued Uudised

Vahemerel inimkaubandusega tegelevad vabaühendused kurdavad, et nende tegevust peetakse kuritegelikuks

Päris huvitav kuulda, et seaduserikkuja kurdab oma tegevuse kriminaliseerimise üle.

Hispaania vabaühendus teatas neljapäeval päästeoperatsioonide peatamisest Liibüa ranniku lähistel ning suundumisest Lõuna-Hispaaniasse. Samuti mõistis Proactiva Open Arms avalduses hukka päästeorganisatsioonide kriminaliseerimise Vahemerel, vahendab BNS.

Proactiva teatel ühinevad nad Hispaania rannavalve päästeoperatsioonidega Gibraltari väinal ja Alboráni merel. Operatsioonidega liitutakse järgmise paari nädala jooksul ning piirkonda jäädakse, kuni “rändesurve kestab”, seisis organisatsiooni avalduses.

Proactiva teade tuleb pärast mitut intsidenti sel aastal, mil Itaalia ja Malta ei lubanud päästealuseid oma sadamatesse. Varem on organisatsioon pidanud kolmel korral Liibüa lähistel peale võetud migrandid maale lubama alles Hispaania sadamates.

“Vabaühenduste kriminaliseerimise ägedad kampaaniad Vahemere keskosas ja ebainimlik poliitika pole põhjustanud ainüksi Itaalia ja Malta sadamate sulgemist, kuid halvanud ka mitmed humanitaarabiorganisatsiooni tegevuse, samal ajal kui migrantide saabumine Lõuna-Hispaania lähistele kasvab,” teatas Proactiva.

Millised on siis inimsmugeldajate kaasosaliste kuriteod? Itaalia rannavalve sõnul lülitavad nende laevad alatasa transpondrid välja, et ei saadaks aru, kus nad oma lasti peale võtavad. Sageli võtavad nad migrandid ära selle riigi piirivalve eest, kelle territoriaalvetes nad asuvad. Vabaühenduste laevad on kasutanud nende riikide lippe ja tunnusmärke, kellega pole neil mingit pistmist. Oma lasti mahapaneku puhul käituvad nad nii, nagu oleks iga riik kohustatud neile sadamad avama.

Nn päästjad peavad otseühendust kõige suuremate kurjategijatega ehk nende inimkaubitsejatega, kes korjavad inimestelt suuri summasid ja panevad nad merekõlbmatutele alustele, teades, et päästelaevad on ootamas. Kui paljude migrantide surmas on need organisatsioonid süüdi, kuna mingitel asjaoludel pole nende laevad kohtumispaika õigeks ajaks jõudnud? Kõige räigem on see, et reaalselt aitavad abiorganisatsioonid inimsmugeldajatel teenida meeletuid summasid, mis lähevad uuesti kuritegevusse. Nad on süüdi ka selles, et Euroopasse jõuavad terroristid ja muud kurjategijad.

Kõlab ehk räigelt, aga kui neid päästelaevu ei oleks, upuks küll mõnisada inimest, kuid järgmised ei julgeks enam merele minna – ja uppunuid on nagunii tuhandeid. Abiorganisatsioonid innustavad üha uusi migrante teele asuma ja on seega süüdi nende uppumises.

Viimasel ajal on palju räägitud ka sellest, et tegelikult pole Vahemerel tegu päästemissioonidega, vaid otsese inimkaubandusega. Mereõiguse alla läheb inimeste päästmine mingil põhjusel uppunud laevadelt. Teadlik mereleminek merekõlbmatu alusega ei ole merehädas olek. Tegelikult võiks mööduv laev põgenikepaadi üle vaadata ja leides, et see püsib korralikult vee peal, lihtsalt edasi sõita – las turistid tegelevad ekstreemspordiga. Migrante aga võib ja peakski vaatama seaduserikkujatena, kes üritavad loata riigipiire ületada.

Kokkuvõtvalt peaks konstanteerima, et Vahemerel toimub tohutu ulatusega inimkaubandus, kus seadusi rikuvad praktiliselt kõik, kes sellega kokku puutuvad, ning pärast otseseid inimkaubanduse korraldajaid järgmised kurjategijad raskusastmelt ongi abiorganisatsioonid.

Hispaanial aga pole mingit õigust kurta selle üle, et inimkaubandus ja migrandid on kolinud Vahemere lääneossa ning keegi ei taha paadipõgenikke vastu võtta – just Madridi sotsialistlik valitsus ise kutsus nad pärast võimuletulekut juunis sinna, avades inimsmugelduslaevale Aquarius Valencia sadama.

Vahemerele aga on saabumas võimsaim migratsioonipidur – sügistormid, mis hakkavad tänu Proactivale inimhingedelt lõivu nõudma, sest “inimlike päästjate” poolt mereteele ergutatud migrandid leiavad lainetes oma otsa.

Exit mobile version