Eesti Päevaleht on Heliis Raudsiku väitel paljastanud ohtralt möödunud aasta valeinfot, kuid nagu selle meediakanali “faktikontrollidele” omane, on “paljastajad” veel rohkem libainfot ja väljamõeldisi kokku kuhjanud. Raudsiku “kokkuvõtet” vaeb sotsiaalmeediakeskkond “Meediakriitika”.
“Raudsiku ideoloogilist aktivismi kandvad tekstid pole ilmselt enam kellelegi üllatuseks. Käesolev kirjatükk üritab üldsõnaliste kinnituste abil veenda oma lugejaid “faktikontrollide” ja “valeinfopaljastajate” e. kokkuvõttes ajakirjanikest infooperaatorite vajalikkuses, rünnates üpris abstraktselt ja üldsõnaliselt “valetamist” ja “valesid”. Põhiliselt häirivad “valed” seejuures autorit sotsiaalmeedias – “internetis” või kuulujuttudes – ja nii keskendubki ta ennekõike kuulujuttude kritiseerimisele. Mõned neist on nii eksklusiivsed, et jääb mulje, et need on autori enda poolt välja mõeldud.
Valed suurtes uudisväljaannetes – nagu EPL või Delfi – seevastu tähelepanu ei pälvi. Seejuures pole valedest olnud sugugi puudus – kõige lennukamad on saanud äramärkimist isegi eneseregulatsiooniorganis, rääkimata Meediakriitikast.
Autori valevastast võitlust segab paraku ka taas KOHUTAV, kaosega sarnanev kõnekultuur – homeerilised liialdused, suvalised, lahmivad üldistused, konkreetsete väidete puudus, absurdsed väljamõeldised, spekulatsioonid jne. Tervikuna jääb mulje, et selle teksti puhul on enesekriitika puudunud absoluutselt.
NÄITEID. Liialdused:
1. “Kui seda aastat iseloomustavad ennekõike vaktsiinivaled nt „vaktsiinikiirgusest”, mis vaktsiini võluväel läbi õhu vaktsineerimata inimeste kehasse toimetavat…”
KOMMENTAAR: Ei kujuta ette, millises maailmas elab inimene, kelle jaoks iseloomustas möödunud aastat peamiselt vaktsiinivale “vaktsiinikiirgusest”.
2. “Ent sel aastal leiti maskihirmu õhutamiseks uusi nurki. Näiteks jagati, et maskides peituvad ussid. Sotsiaalmeedia pistis kihama ja paljud kasutajad haarasid lastel lelumikroskoobid käest, et uurida, mis on need võbelevad tükikesed kirurgilise plastmaski pinnal.”
KOMMENTAAR: Selle “sotsiaalmeedia kihamise” peale meenus rida laulusalmist: “His brain is squirming like a toad”.
3. “Vandenõuteooriad kujutavad reaalset, füüsilist ohtu.”
KOMMENTAAR: Missugust?
4. “Sel aastal sai Eestis hoo sisse ennekõike New World Orderi ehk NWO (uus maailmakord) vandenõuteooria. Selle uskujaid leiab kõikjalt. Uskujad räägivad inimeste populatsiooni vähendamisest, valge rassi tähtsuse kaotamisest ja genotsiidist, globaalsest paikapandud eliidist, kiibistamisest ja rahvusriikide kadumisest.”
KOMMENTAAR: Sellel aastal? Antud vandenõuteooria on juba vähemalt 30 aastat vana.
Samas pole NWO näol tegu ainuüksi vandenõuteooriaga, see mõiste on läbinud erinevatel perioodidel ka maailmapoliitika diskussioone – kuni Kissingeri ja Obamani välja. Sellistel puhkudel on tal pigem kujundlik tähendusväli – mida kindlasti süvendab ka H.G. Wellsi kunagine sellenimeline teos. Kuna Wellsi teose vaim ja hilisemate poliitiliste repliikide tähendusväljad on võrdlemisi sarnased, süveneb kujundlik tähendusväli sellest veelgi. Sama hästi võiks Brave New Worldi nimetada “vandenõuteooriaks” ja rünnata selle sildiga igaüht, kes kritiseerib “hea uue ilma” vaimus düstoopiat. Või “1984”.
Liiati on mitmed alguses justkui absurdseina üles loetud väited täiesti kohased. Nii on näiteks ideoloogilised katsed populatsiooni piirata tegelikkus (kliimaeetika), samuti on tegelikkuseks rünnakud rahvusriikide vastu (ilmselt pole tarvis Guy Vehofstadti tiraade Europarlamendist siia trükkida, igaüks on kursis euroföderalistide retoorikaga).
5. “Kui jalgpallur Christian Eriksen sai suvel keset EM-finaalturniiri südamerabanduse, kihises terve maailm ja Eestigi väitest, et tegemist oli vaktsiini kõrvalmõjuga.”
KOMMENTAAR: Taas absurdne liialdus. Mitte midagi ei kihisenud, ei tea kedagi, kes oleks Erikseni juhtumi puhul rääkinud vaktsiinist.
JABURAD VÄLJAMÕELDISED:
1. “NWO otsa komistades tekib inimesel tunne, nagu ta oleks saanud osa saladusest, millele tal tegelikult õigust ei ole. Ta hakkab tähele panema märke ja püüab niidiotsakesi ühendada. Kõik, mis tundub „kahtlane”, liigitab ta oma peas vandenõuteooria ilmsikssaamise järjekordseks tõendiks.”
Jääb mulje, et Raudsik räägib kogemusest.
2. “Näiteks püüti sel aastal Facebookis korduvalt paljastada Eestis tekkivaid koroonahaigete koonduslaagreid”.
KOMMENTAAR: Kes püüdsid? Ilmselt on tegu väljamõeldisega.
3. “Ainult üksikud valed levivad kitsalt Eesti piirides. Ivermektiinihullust ei leiutatud Tallinnas,”
KOMMENTAAR: Tõepoolest, Ivermektiini kohta tehti teadusuuringuid paljudes eri riikides, Eestis mitte.
4. “Samal ajal proovisid tuhanded eestlased koos ülejäänud maailmaga katsetada, kas ka tema käsivarre süstlakohale jääb magnet kinni. ”
KOMMENTAAR: Jabur väljamõeldis. Tuhanded eestlased panid magneti süstlakohale?
5. “Loeme valed üles, et sina seda tegema ei peaks. Mille kohta eestlased internetis enim valetasid?
Vaktsiinide kõrvaltoimed
Tuttava tuttav sai trombi, endine klassivend pole eales nii palju haige olnud nagu pärast süsti? Ajal, mil ravimiamet ja arstid laekunud kõrvaltoimeteatisi menetlevad, on lihtsam minutitega jagada surmateavet sotsiaalmeedias. Ja see on olnud tõhus: Eesti vaktsineerimishõlmatus on jäänud toppama 60% kanti.”
KOMMENTAAR: Vaktsiinide kõrvaltoimed on fakt, ametlikud andmed on 248 tõsise kõrvaltoime kohta. Fakt on ka, et paljud kõrvaltoimete all kannatajad on jaganud oma kogemust, kus nende kaebust ei registreeritud. Tõenäoliselt on tegelik kõrvalmõjude number palju suurem kui eeltoodu.
6. “Koroona kõrval tekitasid enim kirgi kliimateemad. Näiteks EKRE esimehe Martin Helme väide, et elektriautod teevad keskkonnale samasugust kahju nagu diiselautodki”
KOMMENTAAR: Helme väide oli täiesti tõene. Elektriautode ja diiselautode kliimakahju on üldjoontes täiesti võrreldav. Täpset võrdlust pole kellelgi võimalik teha, aga kahjulike emissioonide koguhulk kogu tootmis- ja tarbimistsükli peale on üsna ühte auku. Elektriautode akud aga kujutavad endast muudes keskkonnakahju kategooriates palju suuremat riski.
7. “Valgevene ja Venemaa katsed nõrgestada läänt Leedu ja Poola piiril tehislikult tekitatud migrandisurvega ebaõnnestusid.”
KOMMENTAAR: Esiteks pole alust arvata, et Valgevene loodud intsident Poola piiril oleks toimunud Venemaa initsiatiivil. Teiseks aga on Venemaa saavutanud möödunud aastal oma agressiivse poliitikaga kahjuks suhteliselt suurt ajutist edu ja näidanud väga selgelt USA praeguse administratsiooni nõrkust, saanud mitu välispoliiitilist punktivõitu järjest ning võitnud USA-lt mitu järeleandmist.
Andri Zee