Uued Uudised

Varro Vooglaid: Ungari näol on Euroopas säilinud üks terve mõistuse kants

Ungaris visiidil viibiv Riigikogu EKRE fraktsiooni saadik Varro Vooglaid kirjeldab kohtumisi sealsete poliitikutega ning selle riigi pere- ja rahvuskeskset poliitikat.

“Kohtusime Ungari välisministri Péter Szijjártóga. Kokkuvõtlikult öeldes oli kohtumine mitte ainult suurepärane, vaid vaimustav. Meid võeti vastu ülevoolavalt sõbralikult ja ilmselt on Szijjártóga näol tegu ühega kõige võimekamatest poliitikutest praeguse aja Euroopas.

Mehe jutt oli sirgjooneline, siiras ja selge, ilma igasuguste poliitilise korrektsuse filtriteta. Seejuures pean ütlema, et ka Martin, kes oli meie poole eestkõneleja, tegutses muljetavaldavalt, demonstreerides ilmselt kõrgemat klassi kui see, milleks oleks samas olukorras võimeline ükski teine Eesti poliitik. Kohtumise lõpus anti ühine pressikonverents.

Kohtumine oli igal juhul väga sisukas ja lootust sisendav. Szijjártó selgitas, et Ungari valitsus seisab selle eest, mis on õige ja hea ning ungari rahva parimates huvides, sõltumata sellest, mida keegi – kaasa arvatud Euroopa Liit, USA või Venemaa – väljastpoolt dikteerib. Näiteks:

Isa on isa ja ema on ema, abielu on abielu ja perekond on perekond. Just samuti nagu 1+1=2 ja siin ei ole millegi üle arutleda.

Koolides ei lubata lastele teha perverssuste propagandat, ka mitte erinevate seksuaalidentiteetide tutvustamise loosungi kattevarjus.

Riik otsustab ise selle üle, kuidas oma immigratsioonipoliitikat kujundada ning keda ja millistel tingimustel oma riiki lubada.

Nn rohepöördega ei lubata hävitada rahvusliku heaolu aluseks olevat majandust.

Ungarit ei lubata tirida sõtta, milles neil ei ole osa.

Keskpanga digitaalsed valuutad (just nagu ka elektroonilised valimissüsteemid) kujutavad endast tõsist ohtu demokraatiale ja vaba ühiskonna ideaalile ning neile tuleb jõuliselt vastu seista. Jne

Kohtumise raames rõhutas Szijjártó korduvalt ja jõuliselt, et Ungari valitsus on väga häiritud väliste jõudude sekkumisest Ungari siseasjadesse – muuhulgas sellest, kuidas USA on (erinevate heldelt rahastatud fondide vahendusel) sekkunud Ungari valimistesse, eesmärgiga saada lahti Fideszi valitsusest, ja kuidas selle mittesaavutamisel on saadetud Ungarisse avalikust homoseksuaalist saadik, kes tegutseb varjamatult ideoloogilise ja poliitilise aktivistina.

Ühtlasi toonitas ta, et kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide, välja arvatud Poola, liitumine USA algatatud avaldusega LGBT liikumise toetuseks, et survestada Ungari valitsust muutma oma perekonnakeskset poliitikat, on neile täiesti vastuvõetamatu – just nagu on vastuvõetamatu ka suursaadikute osalemine samast eesmärgist lähtunud Budapesti homoparaadil.

Szijjártó selgitas, et tema on välisministrina otsesõnu ja rangelt keelanud kõigil Ungari saadikutel igasuguse sekkumise teiste riikide siseasjadesse ning kui keegi peaks seda tegema, saaks ta kohe vallandatud. Sama ootab aga Ungari valitsus ka teistelt riikidelt Ungari suhtes. Teisi ei minda õpetama, aga ühtlasi ei soovita, et neid tullakse Ungaris õpetama, kuidas elada.

Oli hea, et seda juttu kuulas ka Eesti Vabariigi suursaadik Raul Toomas, kes oli meiega kaasas ning kes paraku osales samuti välisminister Margus Tsahkna suuniseid järgides ja USA saadiku pilli järgi tantsides Budapesti homoparaadil. Eelneval kohtumisel Eesti Vabariigi saatkonnas toonitasime saadikule omalt poolt, et selline tegevus on lubamatu ja Ungari riigi suhtes lugupidamatu, aga Szijjártó tegi selle asja väga vahetult ja otselselt selgeks – näost näkku. Sõnum oli lihtne: ärge käituge meie suhtes lugupidamatult ja vaenulikult, sest see ei ole diplomaatidele kohane – teie ülesanne on töötada meie riikide heade suhete edendamise nimel.

Kohtumise lõpus tõusetus ka küsimus sellest, kas ja kui, siis millal kavatseb Ungari parlament kiita heaks Rootsi liitumise NATO-ga. Szijjártó selgitas jällegi väga sirgjooneliselt, et küsimus on delikaatne, taandudes rahvuslikule väärikusele ja selle austamisele rootslaste poolt. Tema sõnul on ühelt poolt selge, et Ungari ei ole positsioonis, kus takistada Rootsi liitumist, sest Ungari ise on vastu võetud teiste heakskiidul. Aga teiselt poolt ei aktsepteerita seda, et Rootsi on pikka aega süüdistanud Ungarit alusetult ja üleolevalt demokraatia puudumises ja diktatuuriks olemises.

Kui Rootsi tahab, et Ungari toetaks nende huvide teostumist, siis peavad nad Ungari suhtes näitama üles elementaarset austust. Szijjártó sõnul piisaks näiteks sellestki, kui Rootsi välisminister suvatseks tingimusi esitamata sõitma Budapesti riigivisiidile ja kinnitaks, et edaspidi tegutsetakse vastastikuse lugupidamise vaimus (just nagu Soome välisminister Pekka Haavisto seda tegi). Aga kui sellekski selg ei paindu, siis ärgu oodatagu ka Ungarilt erilist vastutulelikkust. Samas toonitas Szijjártó, et Ungari taha Rootsi liitumine ei jää ja kindlasti ei saa nemad olema viimased, kes selle heaks kiidavad (teatavasti on asi peamiselt Türgi taga).

Muidugi on probleeme igal pool, aga kokkuvõttes on tõesti suurepärane, et Ungari näol on praeguse valitsuse juhtimisel Euroopas säilinud üks terve mõistuse kants – koht, kus ei häbeneta suuremate ja tugevamate kiusamisest ja survestamisest hoolimata seista selle eest, mis on õige ja hea. Oleks suurepärane, kui konservatiivse pöörde järel saaks Ungarist ja Eestist liitlased. Loodan, et kunagi see Jumala abiga ka juhtub.”

Exit mobile version