Uued Uudised

Venemaa plaanis Montenegro peaministri kõrvaldamist

The Telegraph kirjutab, et teatud allikate andmetel plaanis Venemaa Montenegro parlamendi ründamist ja läänemeelse peaministri kõrvaldamist, et takistada riigi liitumist NATOga. Plaani dirigeeris Venemaa luure ja sellele oli antud Moskva poolt roheline tuli.

Vandenõule saadi jälile vaid mõned tunnid enne selle kavatsetud toimepanekut ja sellega säästeti paljude inimeste elu ning väikese Montenegro riigi sattumist kaosesse. Rünnak oli plaanitud möödunud aasta 16. oktoobrile.

Praegu on Interpol kuulutanud tagaotsitavaks kaks venelast, kes on Montenegro valitsuse andmetel Venemaa luureohvitserid ja vandenõu korraldajad. Selleks palkasid ja varustasid nad väikese Serbia äärmuslastest koosneva rühma, kes pidid kohalikeks politseinikeks maskeerituna ründama parlamendihoonet ning tapma peaministri Milo Djukanovici.

Kreml on eitanud igasugust seotust plaaniga ja ka Montenegro riiklik süüdistaja on võtnud avalikult tagasi süüdistused, nagu oleks Moskva olnud vandenõuga seotud. Kuid Briti ja USA luureorganisatsioonid, kes kutsuti Montenegro poolt appi uurima vandenõu tagamaid, on väidetavalt leidnud tõendeid, mis viitavad Venemaa seotusele ja seda kõige kõrgemal tasemel. Montenegro kaitseminister Predrag Bosković sõnul ei ole mingit kahtlustki selles, et Venemaa luure oli vandenõuga seotud.

Üks tagaotsitavates, Nemanja Ristic, seisis Venemaa välisministri Segrei Lavrovi Serbia visiidi ajal piltidel Lavrovi kõrval.

Vandenõuplaanile saadi jälile pärast seda, kui Suurbritannia kaitseminister sir Michael Fallon hoiatas 2016. aastal toimunud Kremli toonimuutuse eest suhetes Lääne riikidega. Falloni sõnul testib Venemaa NATOt ja Läänt, otsides võimalusi oma mõjupiirkondade laiendamiseks, riikide destabiliseerimiseks ja liitude nõrgestamiseks.

Oktoobrikuisele luhtunud vandenõule järgnevalt sai Montenegro Moskvast pidevalt hoiatusi ja tungivaid soovitusti loobuda plaanist liituda NATOga. Moskva selge püüdlus on hoida 600 000 elanikuga Montenegro oma mõjupiirkonnas või vähemalt neutraalsena.

Allikas: The Telegraph    (tõlkinud Triin van Doorsaler)

FOTO: AP/Scanpix

Exit mobile version