Türgi väed alustasid eile Süüria põhjaosas pealetungi kurdide omakaitseüksuste vastu. Riigikogu liige, reservkolonelleintant Leo Kunnas leiab, et meie jaoks on tegemist delikaatse teemaga, sest ühelt poolt on Türgi Eesti partner NATO-s ja USA meie liitlane, teisalt kipub meie sümpaatia väikerahvana rõhutute poole.
Pealetungist andis teada Türgi president Recep Tayyip Erdogan, vahendab BBC. Türgi ajakirjanduses avaldatud plaani järgi alustatakse rünnakut droonide, lennukite ja suurtükiväe löökidega, siis sisenevad kurdide territooriumile põhja ja lääne poolt Türgi väed ja nende Süüria mässulistest (türkmeenid ja araablased) liitlased. Maavägede sissetungi oodatakse kolmapäeva õhtul või öösel. Rünnaku on hukka mõistnud Saksamaa ja Prantsusmaa koos paljude teiste EL-i riikidega, nende seas Eesti. USA kongressi mõjukad liikmed ähvardasid kolmapäeval Türgit pealetungi eest sanktsioonidega. Protesti on avaldanud ka Venemaa, Iraan ja Süüria ametlik valitsus.
Kurdide juhitud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) teatel hukkus operatsiooni esimesel päeval Türgi õhulöökides ja kahuritules kolm nende võitlejat ja viis tsiviilisikut.
Türgi soovib Türgi ja Süüria piiri lähistele luua puhvertsooni, kus pole kurdi võitlejaid, keda Ankara peab terroristideks, kes on liidus kurdi mässulistega Türgis. Samas piirkonnas elab palju Süüria põgenikke.
Kurdide juhitud tsiviiladministratsioon Kirde-Süürias tegi “üldmobilisatsiooni” üleskutse kogu piiri ulatuses Türgiga.
USA president Donald Trump teatas pühapäeval ootamatult, et USA väed astuvad enne Türgi operatsiooni kõrvale, mis tähendab seniste liitlaste kurdide sisulist hülgamist. USA tegi kurdidega tulemuslikku koostööd islamiäärmuslaste rühmituse ISIS kukutamiseks Süürias.