Uued Uudised

Võõrtööjõulembelised Eesti ettevõtted on EL-i keskmisest vähem innovaatilised

Sadam laev, meri, laevandus, ehitus, kraana

Rahvuskonservatiivid on juba ammu hoiatanud, et odavtööjõu sissevedu ei pane kohalikke ettevõtjaid investeerima kaasaegsetesse tehnoloogiatesse, ja nii on see ka läinud.

Euroopa Investeerimispanga tänavusest investeerimisuuringust (EIBIS) selgub, et vaid 7 protsenti küsitluses osalenud Eesti ettevõtetest investeerivad innovatsiooni, mis on kohalikul või ülemaailmsel turul uudne; see on ligi poole võrra vähem kui Euroopa Liidu (EL) keskmine näitaja 15 protsenti.

Samas 30 protsenti Eesti ettevõtetest ütles, et arendas või tõi oma investeerimistegevuse käigus turule uusi tooteid, protsesse või teenuseid – samavõrra kui mõõdunud aasta uuringus, kuid vähem kui EL-i 42-protsendine keskmine, selgus uuringu raportist.

Sektorite lõikes investeerisid uutesse toodetesse või teenustesse möödunud majandusaastal enim tootmisettevõtted – seda märkisid 39 protsenti valdkonnas tegutsevatest firmadest. Innovatsiooni investeerinud ettevõtete osakaal oli aga madalaim ehitussektoris, kus seda märkisid 8 protsenti küsitletutest. Ehitussektorisse tulebki kõige rohkem välismaist lihttööjõudu.

Keskmiste ja suurettevõtete seas oli arendus- ja innovatsioonitegevusse investeerinute osakaal 37 protsenti, mikro- ja väikeettevõtete seas pea poole vähem ehk 18 protsenti.

Aktiivsete innovaatoritena klassifitseerib Euroopa Investeerimispank (EIB) 2020. aasta uuringus 11 protsenti Eesti ettevõtetest, 4 protsenti vastavad arendaja profiilile. EL-is keskmiselt on sarnaste profiilidega ettevõtete osakaal mõnevõrra kõrgem, vastavalt 20 protsenti ja 6 protsenti. (BNS)

Exit mobile version