USA on valmis vastu võtma tagakiusatud Lõuna-Aafrika valgeid farmereid, ütles välisministeeriumi kõneisik laupäeval, kui Washington peatas välisabi LAV-ile seoses seadusega, mis lubab maa sundvõõrandamist valgetelt talunikelt.
“Tagakiusatud Lõuna-Aafrika farmerid ja teised süütud ohvrid, keda rünnatakse puhtalt nende rassi pärast, kes soovivad Ameerikasse ümber asuda, on siin teretulnud,” ütles välisministeeriumi kõneisik Tammy Bruce X-is.
“Ühendriigid kaitsevad ka kõigi sinna jäävate asunike järeltulijate õigusi ja huve, kes seisavad silmitsi nende vara hüvitiseta sundvõõrandamisega ja muude lubamatute kuritarvitustega,” kinnitas Bruce.
Trump külmutas reedel USA välisabi LAV-ile, kuna riigis hiljuti vastu võetud seadus võimaldab maa hüvitiseta sundvõõrandamist valgetelt talunikelt.
Maaomand on Lõuna-Aafrika Vabariigis tundlik teema, kuna suur osa põllumaast kuulub kolm aastakümmet pärast apartheidi lõppu endiselt valgetele ja valitsusele avaldatakse survet viia läbi neid omandist kõrvaldav maareform.
Seni on maareformi takistanud ka mitmete Aafrika riikide kogemus, kus valgetelt võetud maa on jaotatud mustadale ning pärast seda langeb põllumajandustoodang katastroofiliselt. Markantseim näide on Zimbabwe, mis muutus pärast sellist reformi toiduainete väljavedajast nende importijaks. Mustanahalised ei suuda üldjuhul erinevatel põhjustel tagada tänapäevast tootmist.
LAV-i president Cyril Ramaphosa allkirjastas läinud kuul seaduse, mille kohaselt võib teatud juhtudel maad “null kompensatsiooniga” võõrandada.
Trumpi LAV-is sündinud liitlane Elon Musk süüdistab Ramaphosa valitsust “avalikult rassistlikes omandiseadustes”.
Trump ütles reedel määrust allkirjastades, et Ühendriigid hakkavad toetama rassilise diskrimineerimise eest põgenevate afrikandritest põgenike ümberasustamist.
Lõuna-Aafrikas on juba aastaid olnud probleemiks vägivald, kus mustad tungivad valgete farmidesse ja tapavad farmerid koos perekondadega. Valged lõuna-aafriklased on soovinud välja rännata, kuid kaks riiki, kust nad on ajalooliselt pärit, Suurbritannia ja Holland, pole ideoloogilistel ja poliitilistel põhjustel olnud nõus neid vastu võtma.
Kui Ameerika võtab LAV-i valged vastu, saab ta töökad inimesed, samas aga võib Lõuna-Aafrika Vabariik majanduslikult kukkuda. LAV on praegu Läänega konkureeriva majandusbloki BRICS liige, sellesse kuuluvad ka Venemaa, Hiina, India, mitmed araabia naftamaad ja veel rida riike üle maailma.
Valgeid oli LAV-is üle 4 miljoni, aastatel 1995–2008 on Lõuna-Aafrika Vabariigist lahkunud vähemalt 800 000 valgenahalist elanikku.
Bideni-USA ja Trudeau-Kanada on aastaid ajanud rändepoliitikat, kus migrantidest eelistatakse mittevalgeid. (AFP-BNS-UU)
Loe ka Lõuna-Aafrika appikarje videotes: Must Aafrika kavandab Vikerkaaremaal valgete genotsiidi ja Nelson Mandela unistusest on saanud põrgu