Leedus kinnitati lõppeval nädalal seadusemuudatused, mis annavad võimaluse varjupaigataotlejatele sissesõit riiki täielikult keelata.
Seda sammu on põhjendatud 2021. aastal alanud Valgevene hübriidrünnakuga, kui diktaator Lukašenka eriväed ajasid üle Leedu piiri spetsiaalselt selleks islamiriikidest lennukitega toodud „põgenike“ horde. Nüüd on leedulastel kergem takistada ebaseaduslikult piiri ületavaid migrante. Isikud, kes ületavad Leedu riigipiiri ja rikuvad sealjuures seadusi, võidakse kinni pidada ja ilma edasikaebamisõiguseta välja saata – seda nii piirilõigul kui ka kuni 5 kilomeetri kaugusel sisemaal, mis on ju täiesti normaalne, sest selleks riikidel piirid ongi.
Leedu otsuse vastu on tõusnud Amnesty Internationali Euroopa filiaali juhtkond, Euroopa Nõukogu inimõiguste volinik Dunja Mijatović ja Eesti kodanike poolt valitud Europarlamendi saadik Yana Toom.
Keskerakondlane Toom otsustas pöörduda Euroopa Komisjoni poole arupärimisega ja kogub Europarlamendis allkirju Leedu suveräänse otsuse vastu. Toom üritab torpedeerida Leedu katseid kaitsta ennast Putini ja Lukašenka poolt teostatavatest hübriidrünnakutest.
Siit küsimus: Eesti peaminister Kaja Kallas on korduvalt rõhutanud, et Eesti on sõjas, seda on väitnud ka presidendiametnik Alar Karis. Kas meie lähiliitlasele, teisele Balti riigile vastutöötamine riigikaitselise tähtsusega küsimuses ei ole siis meie ühise julgeoleku ja kaitsevõime õõnestamine? Kas Toom ei toeta sel viisil kahe terroririigi hübriidagressiooni?
Me peaksime ju mäletama, mis järgnes Mart Helme kriitikale NATO valmisoleku kohta kaitsta Eestit ja täiesti mõistlikule soovitusele tugevdada Eesti iseseisvat kaitsevõimet: emotsionaalselt ülesköetud K. Kaljulaid kutsus kokku lausa riigi kaitsenõikogu.
Härra Helme väljendas oma muret väikse eesti raadiojaama diskusiioonisaates, Yana Toom aga pidevalt kasutab Eestile ja meie liitlastele vastutöötamiseks, nende peale kaebamiseks ja eestivastaste sanktsioonide initsieerimiseks sõja ajal Euroopa Parlamendi tribüüni, mis on Tre-raadioga võrreldes lausa globaalne massikommunikatsioon.
Miks ei kommenteeri Toomi käitumist meie „president“, kus on EV peaministri seisukoht?
Eesti kodanik ei peaks meie riigi nimel sekkuma liitlase siseasjadesse ja õõnestama selle kaitsevõimet.
Seda enam et Yana Toomi EV kodakondsus on saadud naeruväärsel teel tema enda venemeelse ema taotlusel Kremliga pidevalt flirtinud Edgar Savisaare toel.
Toom on Riigikogu aseesimehe ja keskerakonna esimehe aseesimees.
Vahel tekkib tunne, et härra Jüri Ratas on rohkem esimees, kui mees.
Ivan Makarov