“Viimati esitati küsimus faktikontrollile: FAKTIKONTROLL | Kas Reformierakonna abielureferendumi muudatusettepanekud peaksid saama vastuseks “ei”?
Küsimus nagu küsimus ikka, täiesti korrektne, ehkki pisut konarliku esitusega, kuid olgu pealegi. Kõigepealt tuleks esitajail algusesse tagasi minna ja teha endale selgeks mida tähendab fakt.
Need jagunevad põhiliselt kolmeks: 1) empiiriline fakt. See on empiiriline ja inimese meeltega tuvastatav, seda saab katsuda, näha, tunda, maitsta jne.
2) Statistiline fakt. See on hulk arve, mis osutab mingile suundumusele või suunale, näiteks järsu külmenemisega tuleb valmis olla tulekahjuohu suurenemisele. Selge on see, et kellegi arvamus ei ole fakt. Samuti ei ole faktid kõikvõimalikud hüpoteesid (teaduslikult põhjendatud oletused) ja lihtsalt niisama oletused.
3) Teaduslik fakt. See tuletatakse teadusliku teooria abil, see on tõestatud ja ka tõendatud.
Nüüd antud kaasusest. See, et RK liikmed sellised ettepanekud tegid ja küsimused esitasid. Fakt on see, et küsijad RK liikmeks saades vande andsid. See, et esitatud küsimused ja seisukohad ei läinud kuidagi kokku antud vande vaimu ja sisuga, on paraku samuti fakt.
Faktikontrolli tulemuseks saadi „nii ja naa“ – fakt ei saa olla nii ja naa. Tegelikult saab täiesti vabalt vastata küsimusele Venemaaga ühinemise kohta „jah, tahan küll“ ja kui juba abiellutakse sekslelude ja sitikatega, siis miks mitte ka lumememmega, keda säilitatakse suvel tünnis ja talvel taastatakse isegi pisut jäisemal kujul… Nii et „jah“ on võimalik!
Hasheki Bretschneider ütleks antud juhul vist esimest korda õigustatult, et vande murdmise korral on „siin tegemist jällegi ühe toreda riigireetmisega“ aga meil on olukord leebem, sest väljapoole (ühesuunalist) vihakõnet jäävad sõnad on vabad. Vabaks jäävad muidugi ka vabade sõnade ütlejad, vihakõnede kohta see ilmselt lähitulevikus enam ei käi. Mitte päris vabad siiski – kohta Riigikogus ei vabasta neist keegi.“
Andres Raid, ajakirjanik