Uued Uudised

Andres Raid: gaasi hinna ajab lakke argipoliitika

FILE PHOTO: The logo of the Nord Stream 2 gas pipeline project is seen on a pipe at the Chelyabinsk pipe rolling plant in Chelyabinsk, Russia, February 26, 2020. REUTERS/Maxim Shemetov//File Photo

„Gaasi hind on laes – meinstriim nendib fakti ja ainukeseks põhjuseks olevat Gazpromi jonn ja seegi, et gaasihoidlad pole Euroopas täis, õigemini on tühjad.

Poliitiliselt laadimata vaade asjadele kainestab ja aitab ühtlasi heita pilk sinna, kus see hind tegelikult valmis sepistati.

Turumajandus – börsihind, see on kaasaja lähtekoht. Viga on juba esimeses sõnas, sest tegelikku vabaturumajandust kvootide tingimustes ei eksisteeri.

Hinnast – Gazprom pakkus müüki fikseeritud hindadega, Eurokomisjon oli sellele selgelt ja kategooriliselt vastu, ostame börsihinnaga! Söögem nüüd siis seda suppi…

On veel üks aspekt – kui hoidlad olid skeemi veidi lihtsustades Gazpromi omanduses, probleeme polnud, sest nende täitmise eest vastutas Gazprom. Poola eestvõtmisel kehtestas EU reeglid – monopoli vältimiseks olgu „balloon“ (hoidla) torust lahutatud, omanik ei saa olla sama! Tehti ära, Gazprom pesi käed puhtaks – vaadake nüüd ise!

Poolast võib aru saada, sest Poola ambitsioon ise Euroopa gaasijagamise „hubiks“ muutuda pole kuskile kadunud ja tegemist on riikliku ja igati eluterve lähenemisega. Tulemuseks on, et gaasi pole ja börsispekulandid on hinna lakke kruttinud, seda pole teinud Gazprom.

Täitkem siis nüüd ruttu need tühjad balloonid ja avage Nord Stream 2! Aga ei saa, poliitiliselt pole see ja teine õige, kuidas ikka nii, mis saab Ukrainast?! Kogu selle kemplemise maksab kinni aga tarbija, ka meil, ja näpuga saab näidata antud juhul küll vaid EU poole. Kui rohepööre iga hinnaga on tähtsam kui oma inimeste toimetulek, siis öeldagu nii otse välja, aus vähemalt.

Ukraina puhul on asi veelgi huvitavam. Ukraina Tuleviku-uuringute juht Juri Romanenko teatas, et Ukraina võiks lahti öelda oma gaasinarkomaaniast ja mitte loota tasuta saadavale „nännile“.

Olukorras, kus Ukraina tarbijale maksab gaas täna juba 38 532 grivnat (1447 USA dollarit) tuhande kuubi eest, jätkub jultumust ähvardada tervet Euroopat (liitlast ju?!), et „kui te selle Nord Steamiga seal edasi lähete, keerame siit gaasi üldse kinni!“. (Vaata valitsuse kodulehelt).

Tuleb välja, et president Zelenski sõnutsi peabki poliitika olema jultunud, sest „muidu ei märka keegi tehtud edusamme“!

Ungari seevastu sõlmis pikaajalise otselepingu ja võib börsihindade üle ainult naerda. Isegi eelpool nimetatud Romanenko ütles sellega seoses, et „Ungari tegutseb täpselt nii, nagu talle riigina kasulik on“.

Miks meie oma volinik sellest meile ei räägi?!“

Andres Raid, ajakirjanik

Exit mobile version