Uued Uudised

Kriis näitab, et Euroopa Liitu sisuliselt enam ei eksisteeri

View of the hemicycle of the European Parliament in Strasbourg 0n July 8, 2008 during the vote session about a law requiring airlines to cap their emissions of CO2 from 2012 and to pay for a portion of the pollution generated. Apart from the four-day monthly plenary sessions, the imposing parliament building in Strasbourg lies empty for 307 days a year and off limits to anyone but security guards, maintenance workers and guided tours. AFP PHOTO JOHANNA LEGUERRE

Maailma vallutanud koroonapandeemia ja selle epitsentri jõudmine Euroopasse näitab ilmekalt kätte Euroopa Liidu suguse monstrumi võimetuse.

Veelgi enam, pärast kriisi taandumist ja majanduslikku krahhi pole isegi mõeldav, et Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamenti institutsioonidena saaks edaspidi usaldada, ja võib eeldada, et Euroopa Liit senisel kujul lakkab toimimast.

Muidu varmad eurobürokraadid, kes valmis seadma rahvusriikidele erinevaid piiranguid ja käsulaudu, on nüüd nagu kalad kuival, ega oska midagi kätte jõudnud katastroofis ette võtta.

Iga rahvusriik tegeleb omapäi ja kõik vaatavad selles segaduses ise, kuidas hakkama saada, mingit tuge ei Euroopa Komisjonilt, Euroopa Parlamendilt ega isegi ÜRO-lt pole mõtet oodatagi.

Näiteid selle vägivaldselt kokku klopsitud värdühenduse mittetoimimisest on palju. Ilmekaim neist see, kuidas Itaalia jäeti üksi. Nüüd on teada, et Venemaa sõjavägi saadab meditsiinilist abi Itaaliasse, et aidata neid koroonaviiruse vastu võitlemisel.

Alates pühapäevast viivad Vene sõjaväe transpordilennukid Putini käsul Itaaliasse kaheksa mobiilset brigaadi militaarmeedikute, spetsiaalsete desinfitseerimissõidukite ja muu meditsiinivarustusega. Venemaa saadab ka ligi 100 sõjaväelist viroloogia ja epideemia spetsialisti.

Kui arvata, et selline käik tehakse humaansetel kaalutlustel, siis ollakse eksiteel – seda tehakse ikka liitlaste leidmiseks ning raskel aja osutatud abi ei unustata.

Putin näeb, et Euroopa Liidu kaardimajake varises kiiresti kokku ning kasutas hetke.

Ka Hiina, kust taud alguse sai ja kus see juba taandumise märke näitab, on Euroopale appi tulnud. Küllap temagi valib riike, keda aidata.

Maailm pole enam endine ja pärast koroonat pole seda Euroopa ammugi mitte.

Geopoliitiliselt niigi äreval positsioonil paikneval Eestil jääb vaid loota, et seda aega meie vastu kurjasti ära ei kasutata.

Exit mobile version