Uued Uudised

Kui Ukraina kõrvale tekib Taivani kriis

In this Oct. 25, 2008, file photo, tens of thousands of Taiwan supporters rally to denounce China in Taipei, Taiwan. Taiwan's Ma and China's Xi are the first leaders from the two sides to meet since their territories split during the Chinese civil war in 1949. Ma is the successor to Chiang Kai-shek, whose Nationalists retreated to the island, while Xi now leads Mao Zedong's victorious Communists, who set up government in Beijing. (AP Photo/Wally Santana, File)

Orientalist ja ühiskonnategelane Peeter Espak hoiatab sotsiaalmeedias veel ühe julgeolekukriisi stsenaariumi eest, milleks on topeltkriis Ukraina-Taiwan.

“Lääne planeerijad alahindavad võimalust, et Venemaal on siiski (lisaks võimalikule üldmobilisatsioonile) varuks veel üks lahendus – selleks on Hiina poolt kaksikkriisi tekitamine Taiwani ähvardades.

Mitte keegi ei tea, mida Putin ja Xi kokku leppisid – teada on aga see, et kokkulepe kindlasti oli. Nagu on ka teada, et Xi analüüsib igat lääne sammu ja sanktsiooni kalkuleerides oma enda tulevase invasiooni edukust. Ehk kui Xi hetkel otsustab, et pole mõtet läänega jamada – aega nagunii 50-1000 aastat – ning lääs lõpetab Venemaa nafta ja gaasi ostmise, võibki Putin olla plindris ka päriselt.

Kui aga Xi peaks leidma, et tema kalkulatsioonide kohaselt suudab ta läänele Taiwani rünnates edukalt vastu saada ning miskit eriti olulist ei järgne, võib potentsiaalne kaksikkriis olla eluliin ka Venemaale.

Igal juhul on alarmeeriv, et Hiina-teema ei ole sugugi sel määral teadustatud ja ka analüüside osa, nagu ta peaks olema. Ehk siis “make no mistake” – Hiina täiesti selgeks sihiks on lääne kukutamine planeedi domineeriva sõjalis-majandusliku jõuna; ning selles pikas protsessis näeb Hiina Venemaad pigem juba enda “noorema vennana”, kellel on meeletult territooriumi, suur tuumaarsenal ning ilma kelleta ei õnnestuks ka “hiina plaan”. Hiinal pole aga kuhugi kiiret ning puudub põhjus tormata – siin on ka lootus, et hetkel ei jamata.”

Exit mobile version