Demokraatliku Partei presidendikandidaat Hillary Clinton pühendas neljapäeval Nevada osariigis Renos peetud kõne oma konkurendi Donald Trumpi eduga seotud alternatiivparempoolsete liikumisele. Muuhulgas väitis Clinton oma kõnes, et nii Trumpil kui ka tema toetajatel on rassistlikud seisukohad.
“Need on rassistlikud ideed, rassile vihjavad ideed, moslemivastased, immigrandivastased, naistevastased, kõik võtmekomponendid, mis kokku moodustavad alternatiivparempoolsusena (alt-right) tuntud tõusuteel oleva ideoloogia,” ütles Clinton oma kõnes.
Sel hetkel, kui Clinton oli maininud alternatiivparempoolsust, hüüti talle publikust vahele “Pepe!” Pepe on karikatuur konnast, mis on levinud internetis, eriti Twitteris ja 4chanis, alternatiivparempoolsete omavahelises suhtluses ja on muutunud vaat et liikumise üheks sümboliks. Ka Donald Trump on Twitteris jaganud karikatuuri, kus teda kujutatakse Pepe näojoontega.
Clinton mainis oma kõnes ka tuntud teisitimõtlejast raadiohäält Alex Jonesi ja sel aastal Ühendriikide Senatisse kandideerivat staažikat valgete ameeriklaste eestkõnelejat David Duke’i. Ühtlasi ründas ta parempoolset veebilehte Breitbart, mille endisest peatoimetajast Stephen Bannonist sai hiljuti Trumpi kampaaniajuht. Clinton halvustas Breitbartis ilmunud katoliiklasest ja homoseksuaalist konservatiivi Milo Yiannopoulose artiklite pealkirju, sealhulgas “Kas sa eelistaks, et su laps haigestuks feminismi või vähki?”
Lisaks peatus Clinton Trumpi kampaaniat toetama sõitnud endisel Suurbritannia Iseseisvuspartei esimehel Nigel Farage’il, kes Clintoni sõnul on järjekordseks märgiks Trumpi rassistlikest veendumustest. “Teda tahabki Trump oma kõrvale, rääkides Ameerika valijatega,” sõnas Clinton.
Kuigi Clinton väitis oma kõne alguses, et Trump usub vandenõuteooriaid, jõudis ta ka ise lõpuks mainida, et kõige taga olevat Putini käsi. “Selle globaalse äärmusrahvusluse suur ristiisa on Venemaa president Vladimir Putin,” lausus Clinton.
Trump kommenteeris Clintoni kõnet järgnevalt: “Häid ameeriklasi, kes toetavad seda kampaaniat, sildistatakse rassistideks. Seda me ei ole… See on kulunud vastik argument.”
“Hillary väidab, et alternatiivparempoolsust juhib Putin,” kommenteeris Twitteris üks tuntumaid alternatiivparempoolseid aktiviste Andrew Auernheimer, kes resideerub Ukrainas. “Ma olen Ukraina püsielanik ja võitlen Venemaa vastu,” ütles Auernheimer, süüdistades Clintonit valetamises.
Alternatiivparempoolsus on Euroopa rahvuslaste edust inspireeritud mõttevool Ameerikas, mis rõhutab inimeste etnilist ja kultuurilist identiteeti. See liikumine on suuresti seotud Trumpi eduga, mis põhineb paljus tema immigratsioonivastasusel. Sadade osalejatega alternatiivparempoolsete konverentse, nagu American Renaissance ja Become What We Are, on külastanud ka Eesti ja Läti rahvuslased.