Uued Uudised

Poola: Prantsusmaa rikub EL-i eelarvereegleid, Brüssel soosib “omasid”

epa07228271 Foreign Minister of the Republic of Poland Jacek Czaputowicz speaks during a joint press conference with his German counterpart Heiko Maas in Berlin, Germany, 13 December 2018. Czaputowicz visits the German capital to discuss on bilateral relations, joint membership of the UN Security Council in 2019 and other European and security issues. EPA/HAYOUNG JEON

Kui Eesti poliiteliit ülistab Brüsselit ja Euroopa Liitu, ei taha ta kunagi rääkida ebaõiglusest EL-i sees – see selgub suurte riikide tülidest.

Poola süüdistas reedel Prantsusmaad, et see rikub oma ülemäärase eelarvepuudujäägiga Euroopa Liidu eelarvereegleid.

“Prantsusmaa rikub Euroopa seadusi ja Euroopa Komisjon pigistab silma kinni,” ütles Poola välisminister Jacek Czaputowicz ajalehe Polska Times vahendusel.

Pariis prognoosis selle aasta puudujäägiks 3,2 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), mis on kõrgem kui Euroopa Liidus lubatud 3 protsenti.

Euroopa Komisjoni majandusvolinik Pierre Moscovici ütles, et rikkumine olevat ajutiselt lubatud, kuna see on “piiratud mahus, ajutine ja erakorralistel asjaoludel”.

“Kollastele vestidele” järele andnud Prantsusmaa president Macron  vajab selleks täiendavalt umbes 11 miljardit eurot. Moscovici sõnul on meetmed hädavajalikud, et leevendada Prantsusmaa elanike ostujõu probleemi.

Detsembris kutsus kollavestide meeleavalduste taustal Czaputowicz Prantsusmaad “Euroopa haigeks meheks”. Reedel ütles ta, et see sõnavõtt oli mõeldud rõhutamaks, et Prantsusmaa vajab reforme.

Euroopa Komisjon lükkas oktoobris tagasi Itaalia esialgse 2019. aasta eelarvekava, mis nägi ette eelarvedefitsiidi suurendamist 2,4 protsendini SKP-st.  Lõpuks jäädi kompromissile 2,04 protsendi juures. Juba siis kritiseeris peaminister Giuseppe Conte Brüsselit “omadele ja kuulekatele” eeliste tegemise eest.

Saksamaa ületab samuti pidevalt väliskaubanduse positiivsele saldole kehtestatud piiranguid – EL-is on kehtestatud ülempiir sellele, kui palju tohib ekspordi maht ületada impordi oma, kuid tugeva majandusega Saksamaa rikub seda reeglit pidevalt.

Mis puutub Eestisse, siis on siinne võimueliit olnud ülimalt Brüsseli-truu ega ole ei Ansipi, Rõivase ega Ratase ajal silmapaistvalt võidelnud Eesti huvide eest EL-is – kogu peaaegu 15-aastase liikmeksoleku ajal on nn uute liikmesriikide põllumehed saanud vähem toetusi, kuigi elatakse Lääne-Euroopast kehvemas kliimas.

Allikad: AFP-BNS

Loe ka: Riigieelarve Jupiter ja härg: mida Prantsusmaa võib, seda Itaalia ei tohi

Exit mobile version