Ajalugu ei tunne ilmselt veel sellist olukorda, kus äärmusislamistlikule režiimile, mis rikub kõige jõhkramal moel inimõigusi, sealhulgas naiste omi, antakse abi, mis nii või teisiti kindlustab totalitaarse võimu positsioone.
ÜRO teatas teisipäeval, et vajab tänavu viis miljardit USA dollarit humanitaarkatastroofi ärahoidmiseks Afganistanis ja paljukannatanud maale tuleviku andmiseks.
See on kõigi aegade suurim taotlusssumma ühe maa jaoks, millest 4,4 miljardit on vajalik 22 miljoni inimese toetamiseks Afganistanis ja veel 623 miljonit dollarit kuluks 5,7 miljoni afgaani põgeniku abistamiseks naaberriikides.
“Ligi on hiilimas täielik humanitaarkatastroof. Minu sõnum on kiireloomuline: ärge sulgege ust Afganistani rahva ees,” ütles ÜRO humanitaarabijuht Martin Griffiths. “Aidake meil laieneda ja tõrjuda nälja, haiguste, alatoitumuse ja lõpuks ka surmade ulatuslikku levikut,” kutsus ta üles.
Alates Talibani võimuhaaramisest mullu augusti keskel on riik rahanduslikus kaoses, inflatsioon ja tööpuudus on järsult kasvanud.
Washington on külmutanud miljardeid dollareid riigi varasid ning abi kohale jõudmine on tugevalt häiritud. Lisaks valmistas 2021. aastal Afganistanile raskusi viimaste aastakümnete suurim põud. Ilma abita “ei ole seal tulevikku”, rääkis Griffiths Genfis ajakirjanikele.
Griffithsi sõnul võimaldaks see summa abiagentuuridel kiirendada toiduga varustamist ning toetada põllumajandust, tervishoiuteenuseid, alatoitumuse ravi, varjupaikasid, juurdepääsu joogiveele ja kanalisatsioonile, samuti haridust.
Hinnanguliselt võib 2022. aastal alatoitumuse pärast kannatada 4,7 miljonit inimest, sealhulgas 1,1 miljonit last, kellele võib osaks saada tõsine akuutne alatoitumus.
Griffiths märkis, et humanitaarabiorganisatsioonide julgeolekuolukord Afganistanis on praegu ilmselt parem kui paljude aastate jooksul, lisades, et Kabuli ministeeriumide töötajad jäid suures osas samaks, mis enne Talibani võimuhaaramist.
Ta lisas, et ÜRO Julgeolekunõukogu detsembrikuus astutud samm, et aidata humanitaarabil afgaanideni jõuda, rikkumata seejuures Talibanile kehtestatud rahvusvahelisi sanktsioone, muutis võimalused tööd korraldada palju paremaks.
Abi vahendajateks oleksid 160 vabaühendust ning ÜRO agentuurid, mitte aga Talibani administratsioon. Griffithi sõnul võib umbes kaheksa miljonit last ilma jääda haridusest, kuna õpetajad pole augustist alates palka saanud.
ÜRO pagulasameti juht Filippo Grandi ütles, et abipaketi eesmärk on olukorda Afganistanis stabiliseerida, et hoida ära riigisiseselt ümberasustatud inimeste jätkuv maalt põgenemine.
Olukord on selle kirjelduse järgi küll väga halb, kuid samasugune on see enamikus Aafrika riikides, kus sõditakse. ÜRO arvab kergeusklikult, et Taliban annab vabaühendustele võimaluse jaotada abi nii, nagu need soovivad ja nagu on seda lääneriikides mõeldud, kuid tõenäoliselt läheb suur osa sellest abist hoopis islamistliku režiimi kaukasse. See režiim jätab peata nii elavad inimesed kui ka riidekaupluste mannekeenid. (AFP-BNS-UU)