USA presidendivalimiste eelvalimiste nn superteisipäeval saatis demokraatide seas edu eksvälisminister Hillary Clintonit ning vabariiklaste leeris ärimagnaat Donald Trumpi, mõlemad on võitnud seitsmes osariigis.
Demokraadid jaotavad teisipäeval eelvalimistel delegaate 11 osariigis ja ühel föderaalterritooriumil, vabariiklased 11 osariigis.
Clinton on taganud endale võidu Georgias, Virginias, Alabamas, Tennessees, Arkansas’s, Texases ja Massachusettsis – ja USA territooriumil Ameerika Samoas, edastab USA meedia osaliste tulemuste põhjal. Vermonti senaator Bernie Sandersit eelistati tema koduosariigis Vermontis, Oklahomas, Minnesotas ja Colorados.
Kõik hääled on loetud Virginias, kus Clinton kogus 64 protsenti häältest Sandersi 36 vastu, ja Oklahomas, kus Sanders kogus 52-protsendise toetuse Clintoni 42 protsendi vastu.
Vabariiklaste leeris on Trump taganud võidu Georgias, Virginias, Tennessees, Alabamas, Massachusettsis, Arkansas’s ja Vermontis, edastab USA meedia osaliste valimistulemuste põhjal. Texase senaator Ted Cruz on kindlustanud esikoha koduosariigis Texases ja Oklahomas. Florida senaator Marco Rubio võitis USA meedia andmeil Minnesota osariigis.
Kõik hääled on loetud Virginia osariigis, kus Trump kogus 35 protsenti häältest Rubio 32 vastu, ning Oklahomas, kus Cruz kogus 34 protsenti häältest Trumpi 28 vastu.
Alaskas – on tulemused veel lahtised.
Clinton ja Sanders on taganud superteisipäeval vastavalt 457 ja 286 delegaadi toetuse. Ühtekokku on Clintonil 1005 delegaadi toetus, Sandersit toetab 373.
Demokraatide presidendikandidaat kinnitatakse juulis parteikongressil. Nominatsiooniks on kandidaadil vaja saada kokku 2382 delegaadi toetus.
Enne superteisipäeva peetud eelvalimistel võitis Iowas, Nevadas ja Lõuna-Carolinas Clinton ning New Hampshire’is Sanders.
Vabariiklaste poolel on Trump võitnud superteisipäeval vähemalt 192, Cruz 132, Rubio 66 ja Ohio kuberner John Kasich 19 delegaati. Endine neurokirurg Ben Carson on saanud Virginiast kolm delegaati.
Ühtekokku on Trumpil koos 274 delegaati, järgnevad Cruz 149, Rubio 82, Kasich 25 ja Carson kaheksaga.
Vabariiklaste parteikongress kinnitab presidendikandidaadi juulis ning nominatsiooniks on vaja koguda 1237 delegaati.
Trump oli superteisipäevale eelnenud eelvalimistest võitnud neljast osariigist kolmes – Lõuna-Carolinas, Nevadas ja New Hampshire’is. Iowas võidutses Cruz.
Clintoni edu superteisipäeval muudab Sandersi jaoks kampaania jätkamise üha problemaatilisemaks ning on asetanud eksvälisministri kindlale rajale nominatsiooni suunas.
Clinton tunnustas valimisõhtu kõnes Sandersit, ent pööras tähelepanu üldvalimistele, asudes vabariiklasi kritiseerima. Eksvälisminister ütles kõnes, et Vabariiklik Partei on “pööranud selja” Ühendriikide töölis- ja keskklassi kodanikele. Ta kritiseeris Trumpi vihast ja lahkhelisid tekitavat retoorikat, ehkki ei nimetanud otseselt kandidaadi nime.
Trump ütles võidukõnes, et suudab ühendada Vabariikliku Partei, et võita novembrikuised presidendivalimised.
“Ma arvan, et oleme edaspidi kaasavamad ja ühtsemad. Ma arvan, et muutume erakonnana palju suuremaks. Ma arvan, et me võidame novembris,” ütles kinnisvaramagnaat Floridas pärast kindlat võitu vähemalt kuues osariigis.
Sanders lubas “viia võitluse” demokraatide nominatsiooni eest nendesse 35 osariiki, kus eelvalimised veel toimunud ei ole.
Ülikonservatiivne Cruz ärgitas valimisõhtu kõnes Rubiot ja Kasichit kõrvale astuma ja koonduma ühe kandidaadi taha, kes suudab Trumpile väljakutse esitada.
Cruz palus neil “palvetades kaaluda” enda kampaania tulevikku. Ta on varem öelnud, et seni, kuni vabariiklased on killustunud, võib Donald Trumpist tõesti partei nominent saada, mis oleks senaatori hinnangul “täielik katastroof”.
Peavoolu vabariiklaste põhiline kandidaat Rubio sarjas valimisõhtu kõnes “petturit” Trumpi ja lubas jätkata võitlust ning võita hiljem sel kuul eelvalimised koduosariigis Floridas.
Trumpi suuredu muudab konkurentide jaoks üha keerulisemaks valimiskarusellis püsimise, ehkki vabariiklaste peavool otsib meeleheitlikult Trumpile alternatiivi.
Demokraadid jätkavad eelvalimisi laupäeval, 5. märtsil Kansases, Louisianas, Nebraskas ja päev hiljem Maine’is. Vabariiklased laupäeval Kansases, Kentuckys, Louisianas ja Maine’is.
BNS