Uued Uudised

Euroopa Liidu jäikus Brexiti läbirääkimistel seab leppe sõlmimise küsimärgi alla

European Union chief Brexit negotiator Michel Barnier, right, speaks with the British Prime Minister's Europe adviser David Frost during the start of the first round of post -Brexit trade talks between the EU and the UK, at EU headquarters in Brussels, Monday, March 2, 2020. Long-awaited trade talks between the EU and Britain kick off Monday amid deep tensions over Prime Minister Boris Johnson's threat to walk away from the talks if not enough progress is made within four months. (Olivier Hoslet. Pool Photo via AP)

Suurbritannia Brexiti läbirääkija David Frosti sõnul on EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier kaotamas Brexiti kaubandusläbirääkimistel oma positsiooni, mis võib viia leppe mittesõlmimiseni.

The Telegraphi andmetel peaks EL Frosti sõnul oma lähenemisviisi läbirääkimistele kiiresti muutma, vastasel juhul on leppe saavutamine selle aasta lõpuks võimatu. Samas ütles Frost peaminister Boris Johnsonile, et Barnier’le on antud EL-i poolt väga konkreetsed ettekirjutused, mistõttu on Barnier sunnitud esitama põhjendamatuid nõudmisi kalanduse ja võrdsete konkurentsitingimuste garantiide osas.

Suurbritannia ametnike arvates üritab Brüssel suruda läbi kompromisse Suurbritannia punaste joonte osas, nagu näiteks Euroopa Kohtu jätkuv ülemvõim Suurbritannia kohtu üle, Norraga sarnane kalanduskokkulepe ja Suurbritannia õigus ise oma asjade üle otsustada. Briti läbirääkijate meelest ei ole selliste fundamentaalsete nõudmiste põhjalt võimalik kokkuleppeid sõlmida, isegi Boris Johnsoni isiklikult sekkumisel mitte.

Läbirääkimised jõudsid uude madalpunkti möödunud reedel, mil need lõpetati vastastikuste süüdistustega. Frost ründas EL-i ideoloogilist lähenemist ja Barnier süüdistas Briti valitsust Brexiti tagajärgede mitte mõistmise pärast. „Nad üritavad kaubelda välja liikmesriikidega sarnaseid soodustusi ühisturul, ent seda ilma kohustusteta,“ ütles Barnier.

EL-i liikmesriikide valitsused andsid Barnier’le mandaadi kaubandusläbirääkimisteks ja praeguse koroonaviiruse pandeemia ajal ei ole keegi näidanud üles soovi läbirääkimiste lähtealuse muutmiseks. EL-i diplomaadid on ühtlasi välistanud igasuguse EL-i liikmesriikide valitsusjuhtide poolse sekkumise läbirääkimiste päästmiseks.

Mandaat näeb ette, et kalastamisõigus Suurbritannia vetes peab jääma samaks, nagu see oli enne Brexitit. Lisaks nõuab EL konkurentsitingimuste garantiisid maksunduse, riigiabi, töötajate õiguste ja keskkonna osas. EL-i sõnul on see vajalik õiglase konkurentsi tagamiseks, kuid Suurbritannia väitel takistaks see riigi lahkumist Brüsseli reeglite alt.

Kokkulepete mitte saavutamine enne Brexiti üleminekuperioodi lõppu (selle aasta lõpus) tähendaks seda, et EL ja Suurbritannia peaksid jätkama kauplemist Maailma Kaubandusorganisatsiooni vähem soodsate tingimuste alusel.

Juuni lõpuni on veel võimalik paluda üleminekuperioodi pikendust, kuid Boris Johnson on kinnitanud, et pikendust ei soovita.

Allikas: The Telegraph

Exit mobile version