Uued Uudised

Hävitamiskultuuri ja avaliku vaba debati puudumise eest hoiatavad juba isegi liberaalsed loomeinimesed

SEATTLE, WA - JUNE 08: Demonstrators raise their fists as a fire burns in the street after clashes with law enforcement near the Seattle Police Departments East Precinct shortly after midnight on June 8, 2020 in Seattle, Washington. Earlier in the evening, a suspect drove into the crowd of protesters and shot one person, which happened after a day of peaceful protests across the city. Later, police and protestors clashed violently during ongoing Black Lives Matter demonstrations following the death of George Floyd. David Ryder/Getty Images/AFP == FOR NEWSPAPERS, INTERNET, TELCOS & TELEVISION USE ONLY ==

Liberaalsed kirjanikud, professorid ja aktivistid on koostanud avaliku kirja, milles kutsuvad üles peatama nn hävitamiskultuuri. Kirjale andsid oma allkirja näiteks „Harry Potteri“ autor J.K. Rowling, kirjanik Margaret Atwood, poliitiline aktivist Noam Chomsy, New York Times arvamustoimetaja Bari Weiss ja veel enam kui 100 tuntud inimest. Kiri avaldati teisipäeval Harper’s Magazine’is ja selle pealkiri kõlas „Kiri õiglusest ja avatud debatist“ („A Letter on Justice and Open Debate“).

Kiri algab nii: „Meie kultuuriasutused seisavad silmitsi kohtumõistmise hetkega. Võimsad protestiaktsioonid rassilise ja sotsiaalse õigluse eest on toonud kaasa hilinenud nõudmised politseireformiks ning laialdased üleskutsed suurema võrdsuse ning kaasamise saavutamiseks meie ühiskonnas, kõrghariduses, ajakirjanduses, filantroopias ja kunstis.

Kuid see oluline tähelepanek on toonud intensiivselt esile uued moraalsed hoiakud ning poliitilised tõekspidamised, mille kaudu õõnestatakse ideoloogilise konformsuse nimel meie norme, mis toetavad avalikku debatti ja leplikkust erinevuste suhtes. Ning ehkki me toetame igati esimest, avaldame me protesti teise vastu.“

Ehkki kirjas nimetatakse president Donald Trumpi ohuks demokraatiale, hoiatatakse selles ka vastupanuliikumise kapseldumise eest omaenda dogmade ja sunduste mulli ning viidatakse mõlemalt poolt levivale sallimatuse õhkkonnale.

Kirjas öeldakse, et liberaalse ühiskonna aluseks olev ideede ja teabe vaba vahetamine on sattunud igapäevaselt üha suurema löögi alla. Eriti murettekitavaks peetakse seda, et institutsionaalsed juhid määravad kiirustades ja kahjude korvamise paanikas ebaproportsionaalseid karistusi, selle asemel, et tegeleda reformidega. „Kirjanikud, kunstnikud ja ajakirjaniku juba maksavad selle eest lõivu, nad ei julge riskida ning kardavad konsensusest kõrvale kaldumisel või piisava innukuse puudumisel  jääda ilma oma elatise teenimise võimalustest.“

Kirjas öeldakse, et avalikku debatti takistav rõhuv õhkkond kahjustab paljuski just inimesi, kellel puudub võim ning see muudab demokraatliku osalemise kõigile inimestele keerulisemaks. „Me peame säilitama võimaluse heausklikeks debattideks ilma, et neil oleks otsesed professionaalsed tagajärjed. Kui me ei kaitse kõige tähtsamat asja, millest meie töö sõltub, siis ei ole meil mõtet oodata ka seda, et avalikkus või riik kaitseb meid.“

J.K. Rowling sattus hiljuti sotsiaalmeedias massilise rünnaku alla, kuna julges kaitsta bioloogise soo kontseptsiooni. Selle eest nimetati teda transfoobseks.

Allikas: Fox News

Exit mobile version