Uued Uudised

Peaminister Boris Johnson võttis vastalistel võimaluse Brexitile kaikaid kodaratesse loopida

August 26, 2019, Biarritz, France, United Kingdom: Boris Johnson attends the G7- Day Three. Britain's Prime Minister Boris Johnson during a press conference at the end of day three at the G7 Summit in Biarritz, France. (Credit Image: © Andrew Parsons/i-Images via ZUMA Press)

Kolmapäeval kiitis kuninganna Elizabeth II heaks Briti valitsuse taotluse peatada Ühendkuningriigi parlamendi töö kuni 14. oktoobrini. See aga tähendab, et Ühendkuningriigi parlamendil ei ole enam aega takistada nn leppeta lahkumist, kui selline olukord peaks tekkima.

Peaminister Boris Johnsoni sõnul saadab parlamendi töö seiskamine viieks nädalas Brüsselile karmi sõnumi ja näitab, et Ühendkuningriigis ajavad nüüdsest asju tõsiseltvõetavad inimesed. Oma valitsusliikmetega kõneldes avaldas Johnson arvamust, et Brüssel suhtub neisse nüüd kindlasti tõsisemalt ja on pigem valmis pakkuma Ühendkuningriigile uue leppe võimalust.

Johnson selgitas, et tema otsus paluda kuningannalt luba peatada parlamendi töö viieks nädalaks ei ole kuidagi seotud sellega, et ta sooviks põhimõtteliselt parlamendist mööda minna, vaid et ta on mõistnud, kui oluliselt muudab selline otsus Brüsseli suhtumist läbirääkimisel.

Johnson ütles, et pärast oma hiljutisi kohtumisi EL-i liidrite, nende hulgas ka Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ja Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga, julgeb ta arvata, et EL on valmis muutma oma meelt ja et Ühendkuningriik peab jääma endale kindlaks.

Johnsoni otsus tekitas Ühendkuningriigis korraliku pahameeletormi. Opositsioon ja EL-i pooldajad nimetasid Johnsonit väikeseks diktaatoriks ja leiboristide liider Jeremy Corbyn süüdistas teda põhiseaduse ründamises. EL-i üks Brexiti läbirääkijatest, Guy Verhofstadt pidas aga Johnsoni sammu teoliselt õelaks. Poole päevaga koguti parlamendi tööseisaku vastu miljon allkirja ja rahvas kogunes Parliament Square’ile meelt avaldama. Lehvisid EL-i lipud ja karjuti: „Peatage riigipööre!“ Lisaks plaanitakse otsuse vaidlustamist kohtus.

USA president Donald Trump aga avaldas Boris Johnsonile toetust, öeldes, et nüüd on peaministri vastastel teda väga raske umbusaldushääletusega maha võtta.

Brexiti partei liider Nigel Farage pidas peaministri sammu lahkumise pooldajate jaoks positiivseks ning leidis, et parlamendi töö ajutine peatamine muudab ka erakorralised üldvalimised nüüd tõenäolisemaks.

Allikas: The Daily Mail

Refereeris Triin van Doorslaer

Exit mobile version