Uued Uudised

Rootsi leebeid koroonavastaseid meetmeid kritiseeritakse nii kodus kui ka võõrsil

An ambulance lent by the Swedish Armed Forces to transfer the intensive care patients infected with the coronavirus disease (COVID-19) between the hospitals are pictured in Helsingborg, Skane region, Sweden April 9, 2020. Andreas Hillergren/TT News Agency/via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. SWEDEN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN SWEDEN.

Rootsis on Covid-19 viirusesse surnute arv ületanud 1200 piiri, mille tagajärjel on veelgi kasvanud kriitikatulv Rootsi valitsuse lõtvade meetmete vastu koroonaviiruse pandeemia ohjamisel.

Rootsi valitsus ei läinud kaasa paljude teiste riikide karantiini taktikaga ning otsustas, et koolid, baarid, kohvikud ja restoranid jäävad avatuks. Peaminister Stefan Lofven on nüüdseks küll teatanud, et edaspidi võib vaja minna ka karmimate meetmete kehtestamist.

Kolmapäevase statistika kohaselt on Rootsis surnud viirusesse 1203 inimest. Ehkki seda ei saa võrrelda Itaalia või Suurbritannia surmade arvuga, on Rootsis siiski olukord Põhjamaadest kõige hullem. Rootsis on koroonaviirusesse surnud ligi kümme rohkem inimesi kui Soomes, enam kui neli korda rohkem kui Norras ja kaks korda rohkem kui Taanis.

Sellised arengud on tekitanud Rootsi valitsuse vastu pahameelt ja hiljuti pöördusid näiteks 22 akadeemikut Dagens Nyheteri veergudel valitsuse poole suure palvega muuta praegust lähenemisviis kiiresti ja radikaalselt.

Lofveni leebeid meetmeid on kritiseeritud igal pool maailmas, ka USA president Donald Trumpi poolt. Ent Rootsis väidavad valitsus ja ametnikud, et nad tahavad juurutada sotsiaalse distantsi vabatahtlikkuse alusel, kuna see pidavat olema täielikust karantiinist palju tõhusam. Nende sõnul on Rootsi mudel pikaajalise pandeemiaga võitlemisel puhul palju jätkusuutlikum.

Nagu mujal, on ka Rootsis Covid-19 ohvrid peamiselt eakad ja Lofven on tunnistanud, et nende kaitsmiseks oleksid nad pidanud rohkem ära tegema.

„Meie arengud on olnud kahetsusväärsed, seda eriti võrreldes meie naaberriikidega, kuna viirus pääses mitmetesse vanadekodudesse,“ rääkis Rootis tippviroloog Anders Tegnell teisipäevasel pressikonverentsil.

Dagens Nyheteris kirjutanud teadlased nõuavad, et valitsus kehtestaks elude päästmiseks vastu erimeetmed

„Pange kinni koolid ja restoranid nii, nagu on tehtud Soomes. Kõik eakatega töötavad inimesed peavad kasutama vastavaid isikukaitsevahendeid. Alustada tuleb masstestimisega kõigi haigetega tegelevate asutuste personali hulgas, samuti tuleks alustada testimisega, et lubada immuunsuse saavutanud inimesed taas tööle.“

Allikas: Bloomberg

Exit mobile version