Uued Uudised

Vabaks saanud Suurbritannia majandusele ennustatakse pärast Brexitit häid aegu

Pro-Brexit demonstrators protest outside The Supreme Court in London, Tuesday, Sept. 17, 2019. The Supreme Court is set to decide whether Prime Minister Boris Johnson broke the law when he suspended Parliament on Sept. 9, sending lawmakers home until Oct. 14 — just over two weeks before the U.K. is due to leave the European Union.(AP Photo/Alastair Grant)

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) prognooside kohaselt ületab Suurbritannia majanduskasv pärast Brexitit eurotsooni majanduskasvu. Sama juhtus ka juba 2019. aastal, mis oli järjestikku juba kolmas selline aasta.

Põhjuseks on osaliselt Saksamaa majanduse liiga aeglane taastumine ja Hispaania majanduskavu aeglustumine, mis pidurdab 2020. aastal kogu eurotsooni majanduskasvu.

IMF-i prognoosi kohaselt on ülemaailmne majanduse jahtumine möödumas ja fond ennustab üleilmseks majanduskasvuks sel aastal 3,3% ning 2021. aastaks 3,4%. Suurbritannia majanduskasvuks ennustab IMF vastavalt 1,4% ja 1,5%, seda tänu Brexitiga seotud ebakindluse möödumisele, mis toob investeeringud riiki tagasi.

Samas mõjutab Saksamaa ja Itaalia kehv majandustulemus negatiivselt kogu eurotsooni ja üldiseks majanduskasvuks ennustatakse selleks aastaks 1,3% ja järgmiseks 1,4%.

Suurbritannia rahandusminister Saijd Javid teatas aga hiljuti, et ettevõtetel tuleks hakata valmistuma selleks, et pärast Brexiti järgset üleminekuperioodi ei jätka riik enam Euroopa Liidu regulatsioonide all. „Joondumist ei järgne, meist ei saa käsutäitjaid, me ei jää ühisturule ja me ei jää tolliliitu – ning see kõik saab tehtud juba selle aasta lõpuks,“ ütles Javid intervjuus Financial Times’ile.

Ta kutsus ettevõtteid üles kohanema mõttega, et Suurbritannial saavad olema oma regulatsioonid ning lisas: „Me räägime siin ju ettevõtetest, kes teavad juba 2016. aastast, et me lahkume EL-ist.“

Euroopa Liit on öelnud, et Suurbritannia peab liiduga kaubandusleppe kindlustamiseks jääma seotuks EL-i regulatsioonidega. Samas on Suurbritannia valitsus olnud oma taotlustes väga selgesõnaline ja soovib tolliliidust ning ühisturult lahkuda, et olla konkurentsivõimelisem maailmaturul ja avatud rahvusvahelistele kaubanduslepetele, mida Brüsseli reeglid muidu takistaksid.

Valitsuse allika sõnul kavatseb Suurbritannia EL-ile näidata, et neil on asjaga tõsi taga ja nad võivad lahkuda ka ilma leppeta, kui see ei ole Suurbritanniale kasulik.

Allikad: The Telegraph, Financial Times, Breitbart

Exit mobile version