Eestis pole just tavapärane, et töötaja vallandatakse ajalehes arvamusloo avaldamise tõttu – või vähemalt pole seda tehtud otse ja varjamatult. Järva-Jaani kooli ajalooõpetaja, magister Priit Dievesega nüüd aga just nõnda juhtus. Kooli direktor põhjendab oma käskkirjas vallandamist Dievese artiklis “Lastetud naised, laske oma ülikõrge latt alla” väljendatud seisukohtadega. Priit Dievese artikli põhisõnumiks on väide, et kallid naised korrigeerigu oma ideaalmehe ettekujutust allapoole.
“Mina ei ole kindel, et sündimust saaks tõsta eelkõige meesideaali devalveerimisega, aga siinkohal pole see oluline – küsimus on muus –, kas Dievesel on üldse õigust taolisi mõtteid avaldada?” kirjutab ajaloolane ja õppejõud Jaak Valge Õhtulehes ilmunud arvamusartiklis.
“Eesti põhiseaduse kohaselt on igaühel südametunnistuse-, usu- ja mõttevabadus, õigus jääda truuks oma arvamustele ja veendumustele, õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni. Ning arvamusartikli põhiidee on kooskõlas põhiseaduse sissejuhatusega, kus sõnaselgelt väidetakse, et Eesti riik peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade.”
Jaak Valge sõnul võib Dievese juhtum kujuneda murranguliseks. “Kui tema vallandamine tunnistatakse õiguspäraseks, et tähenda see kaugeltki ainult seda, et mina olen teda ja teisi tudengeid ilmaasjata õhutanud oma arvamust avaldama, vaid midagi hoopis olulisemat, mis mõjutab tervet ühiskonda: seda, et põhiseadus ei kehti või vähemalt tuleb teda tõlgendada täiesti erinevalt neist ideedest, mida ta sisaldab,” kirjutab Valge.
SAMAL TEEMAL:
Poliitiliste veendumuste pärast vallandatud ajalooõpetaja Priit Dieves pöördus töövaidluskomisjoni
Mart Helme: Vallandamisest hullumaja ja kuklalasuni