Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Gazprom poputab Saksamaad, karistab Poolat, ja Brüssel aitab sellele kaasa

-
14.04.2018
Gazprom ja Nord Stream 2
© Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu ajaloo pikima ja mahukaima uurimise tulemusena on selgunud, et Kremli kontrolli all olev energiahiid Gazprom on tegelenud oma hinnapoliitika kaudu haavatavate Ida-Euroopa riikide julma survestamisega ning EL-i ühise energiaturu killustamisega.

Raporti kohaselt on Saksamaa nautinud soodsamat lepingut Gazpromiga, mis on andnud Saksamaale konkurentsieelise gaasihindade osas ja seda teiste EL-i liikmesriikide majanduste arvelt. Ühtlasi on Saksamaa jätnud Ida-Euroopa riigid selles küsimuses Moskva meelevalla alla.

Avalikkuse ette lekkinud Euroopa Komisjoni dokument paljastab julmalt, kuidas Gazpromi on kasutatud Venemaa välispoliitika elluviimiseks. Raporti kohaselt koheldi Bulgaariat peaaegu nagu Venemaa kolooniat, Poolat aga sunniti maksma Siberist imporditava gaasi eest pööraseid hindu. Lisaks viitab raport selgelt sellele, et Brüssel oli kogu asjast teadlik, kuid pigistas silma kinni ja püüab jõuda Moskvaga sõbraliku kokkuleppeni, ignoreerides sellega EL-i põhiõigusi.

EL-i energeetikaseaduste eksperdi Alan Riley (mõttekojast Atlantic Council) sõnul on tegemist väga suure probleemiga. „Raport näitab, et toimunud on süstemaatiline jõupositsiooni ärakasutamine ning seda on tehtud selgelt poliitilistel eesmärkidel,“ ütleb Riley.

Tema sõnul on Euroopa Komisjon sõlmimas Gazpromiga lepingut, mis on ohuks Ida-Euroopa riikidele ja sellega koheldakse neid nii, nagu polekski nad EL-i liikmesriigid. Kahepalgelisus ja topeltstandardid Gazpromi osas on õõvastavad. Euroopa konkurentsivolinik Margarethe Vestager tegeleb agressiivse ja vastuolulise kampaaniaga USA tehnoloogiaettevõtete nagu Google ja Apple vastu ning on nimetanud Ränioru liidreid avalikult ohuks Euroopa demokraatiale. Samas paljastab avalikkuse ette lekkinud dokument, kuidas Poolat on süstemaatiliselt n-ö karistatud, kuidas Euroopa Komisjon on allunud Gazpromi survele ja on muutunud ideoloogiliselt ebastabiilseks.

Dokumendist selgub, et Gazprom rikkus mitmeid EL-i seadusi, kasutas survestavat käitumist, nõudis riikidelt ebaõiglaselt kõrget hinda ja kasutas ära oma võimupositsiooni. Uurimine näitas, et Gazprom küsis Poolalt 1000 kuupmeetri gaasi eest 350 USD, samas kui Saksamaalt küsiti sama koguse eest 200 USD, ehkki Saksamaa toru tuleb Jamalist ning loogiliselt võttes peaks sealt tulev gaas olema hoopiski kallim. Ilmselgelt sooviti niimoodi Poolat karistada, kuna Poola ei olnud nõus loovutama Venemaale kontrolli selle torujuhtme osa üle.

Saksamaale suunatud soodus hinnapoliitika selgitab ka seda, miks on Saksamaa seisnud Brüsselis nii hoolega Gazpromi huvide eest.

Juhtum näitab selgelt, kui tühi on EL-i retoorika ja kogu moraalne hoiak. Poola poliitikute väitel on Saksamaa on kasutanud hoolega ära oma suurt mõjuvõimu EL-i institutsioonides, et hoida raport avalikkuse silme eest peidus ja suruda läbi sõbralik kokkulepe Gazpromiga.

„Meile teadaolevalt tahab Euroopa Komisjon sõlmida sõbraliku kokkuleppe ja on juba otsustanud selle tehingu teha. See on aga ebalojaalne. Poola on üks ohvritest, aga mitte ainus,“ ütles Poolat esindav Euroopa Parlamendi liige Jacek Saryusz-Wolski.

Saksamaa valitsuses istuvatel sotsiaaldemokraatidel (SPD) on ajalooliselt soojad suhted Moskvaga ja Gazpromiga. Saksamaa endine kantsler Gerhard Schröder on Nord Stream2 juhatuse liige ning põhimõtteliselt Kremli palgal.

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer