Põhja ringkonnaprokuratuur jättis algatamata kriminaalmenetluse Tallinna linnahallis toimunud mahhinatsioonide ja Keskerakonna väidetava rahastamisskeemi uurimiseks. Prokuratuuri avalduse esitanud linnahalli endine nõukogu esimees Meelis Pai on prokuratuuri otsusest šokeeritud.
Pai palus 20. aprillil Põhja ringkonnaprokuratuuril algatada kriminaalmenetlus, sest kahtlustas Tallinna linnahalli ümberprojekteerimisega seonduva riigihanke väidetavat rikkumist. Pai kinnitas prokuratuurile, et rikkumise täidesaatja oli linnahalli juhatuse liige Väino Sarnet ja sellest oli detailselt informeeritud ka Tallinna linnapea kohusetäitja, keskerakondlane Taavi Aas.
2. mail sai Pai ringkonnaprokuratuurist vastuse. Linnahalli endise nõukogu esimehe sõnul otsis prokuratuur kaks nädalat klausleid, millele viidates uurimist mitte alustada. “Prokuratuur rõhutab, et kuna kriminaalmenetlus on isikute põhiõigusi äärmiselt intensiivselt riivav ja ka suurt ressursi nõudev menetlus, ei saa selle alustamine toimuda kergekäeliselt, vaid peab olema põhjendatud väga ulatusliku ja tõsiste ühiskondlike normide rikkumisega, mis väärivad vastavalt karistusõiguslikku sekkumist. /-/ Seetõttu alustatakse kriminaalmenetlust vaid siis, kui esineb küllaldakselt andmeid kuriteo toimepanemise kohta. Prokuratuur rõhutab, et kriminaalmenetluse alustamine ei saa põhineda oletustel, vaid selgetel kuriteo tunnustel, ja kriminaalmenetlust ei viida läbi üknes selleks, et selgitada välja, kas antud teos on kuriteo tunnuse või mitte,” seisab Põhja ringkonnaprokuratuuri kriminaalmenetluse algatamata jätmise teates. See on salastatud 75 aastaks. Toimetusel on prokuratuuri vastus täismahus olemas.
Meelis Pai on kimbatuses, sest andis prokuratuurile üle kõik hanget puudutavad dokumendid ja vandeadvokaat Maria Mägi mitu õiguslikku analüüsi, mis viitasid selgelt Väino Sarneti kuritegelikule ja pahatahtlikule käitumisele, samuti püüule avalikku raha arvatavalt Keskerakonna huvides kõrvaldada.
Aas vältis kirjalikku infovahetust
Kahtlus, et Keskerakond soovis linnahalli renoveerimisest valimisteks matti võtta, sai alguse juba tänavu jaanuaris. Maria Mägi on väga konkreetse sõnaga vandeadvokaat. Kui asjad on halvasti, ei hellita.
Tallinna linnapea kohusetäitjani Taavi Aasani jõudis tänavu 18. jaanuaril kiri, mille viimane lause on armutu. „Kogu juhtum, lisaks sellele, et see on juba algse riigihanke tingimustega vastuolus, jätab avalikkuse silmis nii Tallinna linna kui ka praeguse valitsuse väga halba valgusesse, justkui oleks see kõik planeeritud ja ette ära mängitud,“ kirjutab Mägi. Kirja lõppu ei jäta vandeadvokaat siiski lisamata: „Parimatega, Maria“.
Vandeadvokaat Mägi kiri jõudis esmalt toonase Tallinna linnahalli nõukogu esimehe Meelis Paini. 20 minutit hiljem saatis ta selle edasi Taavi Aasale. Olgu öeldud, et tegelikult ei oleks tohtinud Pai Aasale ühtki linnahalli renoveerimisega seonduvat probleemset kirja ega dokumenti edasi saata, sest nii oli Paile juba hulk aega varem indikeeritud.
Aas on linnapea kohusetäitja, keda informeeritakse ainult suuliselt. Taasesitamist võimaldavas vormis – advokaatide kantseliit – materjalid ei pea Taavini jõudma. Nii olevat tervislikum ja turvalisem. Pai teadis seda ega olnudki ühtki varasemat kirja ega dokumenti Aasale meilinud, kuid selle Maria Mägi kirja otsustas siiski Aasale läkitada.
Vandeadvokaat Mägi advokaadibüroo on koostanud samal teemal veel kaks põhjalikku õiguslikku arvamust – kogu kurjajuure ja tüli põhjuse, mis linnahalli renoveerimise ümber oli puhkenud.
Kui 10. jaanuaril sõlmiti Allians Arhitektide, Tallinna linnahalli – esindas Keskerakonna ustav lakei Väino Sarnet – ja Raine Karbi ning Riina Altmäe vahel ainulitsentsileping, mille järgi läks linnahalli projekteerimise ainuõigus Karbilt ja Altmäelt Allians Arhitektidele, pidi nii linnahalli esindaja Väino Sarneti kui ka Alliansi jaoks olema teada, et tegelikult sõlmitakse õiguslikult tühine leping. Seda lepingut ei oleks saanud täita, kuna linnahalli projekteerimislepingut ei saa sõlmida Allians Arhitektidega.
Viimane tulenes „Linnahalli projekteerimise lähteülesande koostamise riigihanke lepingu punktist, mis ütles üheselt, et „edukaks tunnistatud pakkuja(d) ja lepingu täitmisega seotud muud isikud (sh alltöövõtjad) kõrvaldatakse huvide konflikti tõttu tulevikus korraldatavatest linnahalli projekteerimise ja/või ehitustööde hangetest“. Edukaks tunnistatud pakkuja oli antud juhul Allians Arhitektid ja eelnev lause ütleb lihtsamas keeles öeldes seda, et pakkumise võitnu ei saa osaleda edaspidi linnahalliga seonduvates muudes hangetes.
Päev pärast juba sõlmimise hetkel tühise lepingu allkirjastamist toimus linnahalli nõukogu koosolek. Kohal oli Meelis Pai, Märt Sults ja Rostislav Troškov ja juhatuse liikmed. Sarnet tutvustas nõukogu liikmetele päev varem sõlmitud kolmepoolset lepingut ja teatas, et lähteülesande koostanud Allians Arhitektid OÜ said projekteerimise ainuõiguse.
Kolm sidrunit valimisteks?
Samas ei näidanud Sarnet linnahalli nimel sõlmitud lepingut nõukogu liikmetele. Sarneti soolo ajas ärevile linnahalli nõukogu esimehe Meelis Pai, arhitektide liidu ja rahandusministeeriumi. 11. jaanuari protokolli kanti sisse nõukogu eriarvamus, mille järgi ei ole nõukogu liikmed Sarnetiga päri lepingu õiguspärasuse osas.
„Seejärel pöördusingi Maria Mägi advokaadibüroo poole õigusliku hinnangu saamiseks. Tutvustasin õiguslikku hinnangut ka Taavi Aasale, aga tema meelest oli kõik korras. Käisin koos Maria Mägiga ka kolm päeva pärast Sarneti soolot Taavi Aasa juures, aga see kohtumine oli ausalt öeldes piinlik. Aas ei vaadanud õieti meie poolegi. Askeldas niisama ringi, toksis arvutit ja aina noogutas. Ma ei usu, et ta õieti kuulaski. Kui Aasa kabinetist välja tulime, ütles Maria mulle, et praegu kohtusime mehega, kes on selle skeemi aju,“ meenutas Pai kohtumist.
Oli teada, et projekteerimine peaks maksma minema ca 6,2 miljonit eurot. Sellise numbri oli Allians ise lähteülesannet koostades nimetanud. „Arvestasime igaks juhuks 6,7 miljoni euroga, asjad võivad pisut kallimaks minna, aga see, mis ilmnes paar kuud hiljem, võttis muidugi tummaks,“ nentis Pai.
10. märtsi nõukogu koosolekul teatas Väino Sarnet, et Allianss Arhitektide projekteerimine maksab 9,4 miljonit eurot ehk planeeritust üle kolme miljoni euro rohkem. Kui hästi läheb ja saaks tingida, võiks hakkama saada ka 8,9 miljoni euroga. „Kui Sarnet selle numbri välja käis, tekkis kabinetis pinev vaikus. Kust selline number järsku tekkis? Millele see põhineb? Niikuinii oli rahandusministeerium ja arhitektide liit linnahalli juhatuse asjaajamise sisuliselt korruptiivseks tunnistanud. Ka karistusseadustiku mõttes võinuks asja püsti panna ja nüüd veel üle kolme miljoni kallim projekteerimine,“ kirjeldas Pai.
Pai oli mitu aastat linnapea Edgar Savisaare nõunik. „Mäletan hästi, kuidas linnaosadest ja ametitest korjati valimisürituste finantseerimiseks raha kokku. Linnahalli renoveerimisest kolm miljonit eurot enne valimisi kõrvaldada ei oleks olnud mingi probleem. Keegi ei oleks seda tähelegi pannud, kui nõukogu ei oleks hakanud kinniminekut kartma,“ räägib Pai.
Rahaasju arutati märkmepaberitel
Ta ei kahtle hetkekski, et Sarnet eksis kogemata. „Selles kaasuses ei ole juhuslikkust. See oli põhjalikult läbi mõeldud skeem. Nii nagu ei pandud Sarnetit kultuurikatla juhiks juhuslikult oli ka tema tulek linnahalli kellegi poolt ette planeeritud.
Pai mäletab linnavalitsuses töötamise ajast nõunike koosolekuid, kus olulisemaid ja nö hinnalisemaid küsimusi arutati alati punaste ja kollaste märkmepaberite abil. „Paber käis ringi, asjasse puutuv kirjutas sinna oma lause juurde. Pärast koosolekut hävitati kõik paberid ära. Savisaar kartis meeletult pealtkuulamist ja jälgimist,“ iseloomustas Pai linnavalitsuses toimuvat veidrat konspiratsiooni.
UU