Glasgow kirikus loeti jumalateenistusel ette koraani

Šotimaal, Glasgow St Mary katedraalis, loeti kolmekuningapäeva jumalateenistusel ette katkeid koraanist. Väljavalitud lõikude hulgas oli ka värsse, mis panid otseselt kahtluse alla Jeesus Kristuse jumaliku päritolu ning kutsusid moslemeid üles Jeesust mitte austama.

Nimetatud lõike loeti ette lugemispuldist araabia keeles. Koraani ettelugemine ühes Šotimaa kirikus tekitas õigustatud pahameelt. Kirikule saabus ligi 10 000 vihast protestiavaldust.

Ettelugemiste korraldaja diakon Kelvin Holdsworthi teatel saabus kirikule nii palju ähvardusi, et nad pidid teavitama asjast politseid. Diakon väitis ka, et kirik on seotud paljude erinevate uskudevahelist koostööd edendavate üritustega ja varasemalt on koraani ettelugemised kirikus möödunud rahumeelses õhkkonnas.

Holdsworthi sõnul oli nende eesmärk tuua kokku inimesi erinevatest religioonidest ja õppida üksteiselt. Hoolimata pahameeletormist see eesmärk diakoni meelest ka saavutati ja samasuguste üritustega jätkatakse ka edaspidi. Diakoni väitel ei seadnud mainitud jumalateenistusel mitte keegi Jeesus Kristuse jumalikku päritolu kahtluse alla.

„See kõik tekitab muidugi küsimusi, mismoodi me globaalses maailmas elame. Aga ma ei usu, et lääne mõõdukad kirikud peaksid püüdma olla islamofoobide meele järgi, ammugi mitte üha enam jõudu koguva parempoolse meedia meele järgi,“ arvas diakon Holdsworth.

Jääb siiski arusaamatuks, kuidas lubab üks enesest lugupidav religiooniesindaja lugeda omaenda pühakoja kantslis ette rivaalitseva pühakirja lõike, mis vastanduvad otseselt tema enda usu põhimõtetele, ja seda aasta ühel kõige pühamal päeval.

Šoti episkopiaalse kiriku pea esines lepitava avaldusega, et maandada koraani lugemisest tekkinud pingeid: „Otsused, mis tekitasid pingeid St. Mary katedraali ümber on juhtkonna ja katedraali kogukonna arutada, kuid Šoti episkopiaalne kirik tunneb sügavat muret vallandunud solvamiste pärast.“

On siiski üsna ebatõenäoline, et diakon Holdsworth ise astuks sisse mõne mošee uksest ja loeks seal ette lõike sellest, kuidas Muhamed väidetavalt ei olnudki Allahi prohvet.

Allikas: The Clarion Project (tõlkinud Triin van Doorslaer)

 

Kommentaarid

Üks kommentaar loole “Glasgow kirikus loeti jumalateenistusel ette koraani

  1. Leo Viller kirjutas:

    Ole sa jumalasulane või mitte, peaasi, et ei läheks vastuollu igasuguste võimulolijatega. Nõukogude Liidus oli ka palju neid kirikutegelasi, kes tegid koostööd ühe väga soliidse ja isegi kardetud organisatsiooniga. Dona nobis pax sovetico et KGB. Amen!

Kommenteerimine on suletud