Talviste toetusmeetmete kadumise järel täie mõjuga tuntav inflatsioon on saavutanud kiiruse, mida pole Eestis nähtud 1990ndate keskpaigast saadik. Leevendust enne aasta teist poolt ei paista ja vahepeal tasuks hakata kütteperioodiks raha koguma, kirjutab Äripäev.
Aastane hinnatõus oli viimati nii kiire septembris 1996 ehk 25 aastat tagasi, kommenteeris väljaandele Swedbanki vanemanalüütik Liis Elmik. Sisuliselt on hinnad ühe aastaga kasvanud sama palju kui eelneva kümne aasta vältel kokku. Ainuüksi märtsiga võrreldes tõusis aprilli tarbijahinnaindeks 3,6%, mis oleks tubli tõus ka aastases lõikes, lisas omalt poolt SEB analüütik Mihkel Nestor.
Silmipimestava 19 protsendini küündinud hinnatõusu põhimootor oli energiahüvitiste lõppemine. See tähendab, et kui gaasi- ja elektrihinnad on olnud juba kuid ülikõrged ja kõrgemadki kui aprillis, siis inflatsioonis kajastusid need hetkest, mil riigi rahakotist osa enam kinni ei makstud.
Lisaks andis eluasemekulude 60% tõusule hoogu juurde hüpe üüriturul. Ukraina sõjapõgenike vajadus eluruumide järele on üüripindade pakkumist oluliselt vähendanud, kergitades üürihindu ühe kuuga 12 protsendi võrra.
Palgatõusu peale väga palju lootma ka jääda ei saa, netopalga ja pensionite kasv jääb kaugelt alla hinnatõusule.