„Midagi on sassis, kas proovide või asjaajamisega Terviseametis – viimase käekirja ja isikkoosseisu lähemalt tudeerides pole ka ime. Tuletame meelde, et kangelasi vajatakse tavaliselt just seal, kus professionaalid puuduvad.
Eesti kodanik teeb Soomes tööd nagu kümned tuhanded kaasmaalased. Soomes tehtud koroonatest oli negatiivne, tema sõbral aga hoopiski positiivne. Mees palus Soomes kohe ka kordustesti tegemist, aga sellest keelduti – leiti, et see on mõttetu ja ei anna mingi tulemust. Tuldi koju ja ehitusobjekt jäi ootele lootuses, et siis 10 päeva pärast saavad taas tööle. Eestisse tulles olid sadamas testid kõik aga negatiivsed. Paari päeva pärast oli vaja teha kordus, test oli jällegi positiivne. Järgmisel päeval tegi omal algatusel ja raha eest taas testi – tulemus negatiivne. Soomes maksis tööde tellija testi eest umbes 190 eurot. Eestis maksab sama 78 eurot ja on ka tasuta tegemise võimalused.
Küsis mees siis nõu Terviseametist:
Sooviksin vähe selgitusi. Kui mina reedel (6.11.20) õhtul 22 paiku vaatasin oma digilugu, siis oli seal koroonatesti tulemus positiivne. Ei jäänud rahule tulemusega, kuna igasugused sümptomid puuduvad ja enesetunne oli igati hea, sellepärast sõitsin laupäeva (7.11.20) hommikul Tallinna, et teha kordustest. Hiljem hommikul ärgates vaatasin digiloost tulemust ja see oli NEGATIIVNE. Vabandage, aga kuidas Te seletaksite seda?
Ma tean, et ma võin olla natuke rumal ja lihtne tavaline Eesti kodanik, aga kas Teile endale juba ei tundu, et midagi on väheke viltu?
Terviseameti vastus: „Vabariigi Valitsuse korralduse nr 336 „Karantiini kehtestamine koroonaviirusest SARS-CoV-2 põhjustatud COVID-19 haiguse diagnoosiga isikutele, nende isikutega koos elavatele või samas elukohas püsivalt viibivatele või haiguse diagnoosiga isikuga muul viisil lähikontaktis olnud isikutele“ punkti 1 kohaselt on isikul, kellel on diagnoositud COVID-19 haigus, keelatud alates diagnoosimisest kuni tervenemiseni lahkuda oma elukohast või püsivast viibimiskohast. Elukoha või püsiva viibimiskohana mõistetakse ka varjupaiga- ja turvakoduteenuse osutamise kohta. Isiku tervenemise üle otsustab arst.
Hetkel on Teie positiivsest testitulemusest tulenevalt Teil kehtiv karantiinikohustus. Terviseamet ei kuulutada Teid tervenenuks ega tühistada Teie esimest testitulemust. Testitulemusega seonduvate küsimuste osas peate pöörduma Synlabi poole ning Teie tervenemise otsuse saab teha Teie perearst. Terviseamet ei saa teha Teie tervenemise otsust. Teie karantiin lõppeb, kui perearst Teid terveks kuulutab või laborist jõuab meieni info, et Teie esimene testitulemus on tühistatud.“
Mees ise arvab, et põhimõtteliselt ta vastust ei saanud, pigem sai teada, et on peaaegu et kurjategija. – „Huvitav, kuidas nüüd terviseamet edasi käitub ,teades et selline vastutustundetu isik jookseb meie keskel ringi ja levitab midagi, aga mida??? Ei tea faktiliselt rohkem kedagi, kes oleks teinud veel kordusteste – tõenäoliselt enamus inimesi istub oma 10 -14 päeva kodus ja pärast seda, oh imet, test negatiivne…“
Mees arutleb: „Siia lisandub veel ju Haigekassa (ehk meie ise maksumaksjad) – kes siis seda kinni maksab, oled sa haige või ei ole, saa siis aru… Huvitav, kas ka Terviseamet oma statistikas ja numbrites teeb siis parandused, et näiteks 07.11.20 tehtud testi tulemused -1 ehk mitte 192, vaid 191. Aga vastus on ju „Terviseamet ei saa kuulutada Teid tervenenuks ega tühistada Teie esimest testitulemus, küll saame Teid kuulutada haigeks ja panna karantiini?“
Paneks äkki punkti?! Lisama ka kirsi tordile. Mees pöördus oma looga „Õhtulehe poole“, sealset toimetajat hakkas huvitama mitte segadus proovide ja analüüsiga ning see, kas on siis tegu terve mehe, lihtsalt nakatunu või hingevaakuva haigega, vaid mehe kriminaalne käitumine…”
Andres Raid, ajakirjanik