Pärast seda, kui Twitter ja Facebook sulgesid Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi kontod, on ka Euroopas tekkinud terav arutelu sotsiaalmeediaplatvormide reguleerimise üle. Poola peaminister Mateusz Morawiecki võrdles oma Facebooki postituses praegust tsensuurilainet kommunismiaegse kontrolliga sõnavabaduse üle.
„Me elasime riigis, kus Suur Vend ütles meile, kuidas me peame elama, mida me peame mõtlema ja tundma ning mida me ei tohi mõelda, öelda ega kirjutada. Seepärast suhtume me väga suure murega igasugustesse katsetesse piirata vabadusi. Meie jaoks on vabaduse üheks sünonüümiks olnud alati internet – ajaloo kõige demokraatlikum meedium, foorum, kus igaüks võib rääkida ükskõik mida,“ kirjutas Morawiecki.
Ta selgitas, et vabadus on seotud regulatsioonide puudumisega, ja siiani on sellel olnud internetile väga positiivne mõju, kuid negatiivseks küljeks on pikkamööda üha suuremat kontrolli omandanud suured rahvusülesed ettevõtted, kes on rikkamad ja võimsamad kui nii mõnigi riik. Nende ettevõttete jaoks on internet vaid rahateenimise ja üha suurema võimu allikas, mida kasutatakse poliitilise korrektsuste kontrollimiseks. Opositsioonilised hääled lihtsalt tsenseeritakse.
„Totalitaarsete ja autoritaarsete režiimide meetod on naasnud uue kommertsiaalse mehhanismi näol, et võidelda teisitimõtlejatega. Debatt tähendab erinevate arvamuste vahetamist, mitte vastase suu sulgemist. Me ei pea tingimata nõustuma oma oponentidega, kuid me ei tohi keelata kellelegi arvamuse avaldamist,“ ütles Poola peaminister. Ta kinnitas, et ei luba Poolas interneti tsenseerimist, sest sõnavabadus on demokraatia alussammas ja seda tuleb kaitsta.
Ühtlasi teatas Morawiecki, et Poola valitsus tuleb peagi välja omapoolse sotsiaalmeedia tegevuse reguleerimise ettepanekuga Euroopa Liidule. „Sotsiaalmeedia omanikud ei tohi olla seadustest üle ja seetõttu peame me tegema kõik endast oleneva, et määratleda raamistik Facebooki, Twitteri, Instagrami ja teiste sarnaste platvormide tegutsemiseks,“ kirjutas Morawiecki.
Ta viitas ka asjaolule, et Poolas on sotsiaalmeedia tegevus seadusega reguleeritud, seega tehaksegi samasugune ettepanek EL-ile. „Sotsiaalmeedia peab teenima meid, ühiskonda, mitte oma mõjuvõimsate omanike huve. Igaühel on õigus vabale sõnale.“
Allikas: RemixNews