President Kersti Kaljulaid, kelle välisministeerium esitas mullu oktoobris Eesti kandidaadiks Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) peasekretäri ametikohale, teatas täna, kui uus valitsus ametisse asus, et loobub edasisest kandideerimisest.
Kuigi uus peaminister Kaja Kallas on ajakirjandusele öelnud, et presidendikandidaatide nimedest koalitsiooniläbirääkimistel ei kõneldud, viitab Kaljulaidi otsus üheselt sellele, et ta on valmis jätkama.
Kaljulaidi pooldavaid avaldusi on teinud nii sotsid kui ka Reformierakond ning koos Keskerakonnaga saaksid nad kolme peale riigipea valitud. Ilmselt on see ka hind, miks Keskerakond sai endale positsioonide jagamisel just siseministri koha, mis esialgu oli korruptsioonikahtluste tõttu välistatud.
Kersti Kaljulaid pääses OECD peasekretäri valimistel küll paljude kergenduseks teise vooru, kuid teatas täna, et „konsulteerides erinevate OECD liikmesriikidega, oleme jõudnud arusaamisele, et minu võimalik asumine sellele ametikohale alles pärast Vabariigi Presidendi ametiaja lõppu pole mitme riigi jaoks sel pingelisel ajal parim lahendus, mistap loobun edasisest kandideerimisest“.
Seega pole ta valmis riskima ega varem oma kohalt lahkuma ning otsustanud jätkata oma teisel ametiajal, lootes uue valitsuskoalitsiooni mandaadile.
Eestile tundmatu eurobürokraadina presidendiks pandud Kersti Kaljulaid on näidanud end oma esimesel ametisoleku ajal äärmiselt vastuolulise riigipeana, kes oli ühiksonda lõhestav, sekkus pidevalt päevapoliitikasse ning võttis valitsusevastaseid hoiakuid ja poose. Eelnevate aastatega pole ta oma oleku tõttu võitnud ka eestimaalaste südameid.