USA president Joe Biden tegi neljapäeval teatavaks, et kavatseb massiivselt tõsta iga-aastast pagulaste vastuvõtmise ülempiiri Ühendriikidesse, mis langes ajalooliselt madalale tasemele Donald Trumpi ajal.
Vastavalt kampaanialubadusele kinnitas Biden, et nad kehtestavad riigi pagulaste ümberasustamisprogrammi raames vastuvõtu piirmääraks 125 000, mis praegusel eelarveaastal on 15 000.
Biden allkirjastas teisipäeval mitu täitevkorraldust oma eelkäija immigratsioonipoliitika tühistamiseks, näidates seeläbi Valge Maja võimu ja selle piiratust ilma kongressi toeta. Määrused perekondade lahutamise, piirijulgeoleku ja seadusliku immigratsiooni kohta tõstsid tema ametiaja esimesel kahel nädalal antud rändeteemaliste täitevkorralduste arvu üheksani.
Biden võttis sihikule ekspresident Donald Trumpi meetmed igasugust rännet tõkestada ning tegi ettepaneku luua seadus, mis annaks õigusliku staatuse ja raja kodakondsuseni kõigile umbes 11 miljonile inimesele, kel seda praegu pole.
Teine presidendi korraldus näeb ette õigusliku mehhanismi loomist võimalikele migrantidele nende kodumaal USA elamisloa taotlemiseks, et vältida pikki ja ohtlikke teekondi Ühendriikide piirile.
Kolmas Bideni korraldus rändeküsimuses näeb ette USA-sse seaduslikult elama asunud migrantide paremat lõimimist, samuti naturaliseerimise hõlbustamist enam kui üheksale miljonile immigrandile, kes hetkel Ühendriikide kodakondsust taotleda võivad.
Ameerikast armastatakse rääkida kui migrantide ühiskonnast, kuid ometigi on see suuresti ka omaette juba väljakujunenud ühiskond, mille uputamine migrantidega süvendab vastuolusid riigis. Nii pole enam kui pooleteise sajandi jooksul pärast orjuse kaotamist vaibud rassitülid, mille tõestuseks oli suvine BLM-i märatsemine Amerrika linnades. Nüüd imporditakse riiki kogu maailma vastuolud, näiteks ka täiendavalt islamiäärmuslust.
Laias laastus viib demokraatide poliitika Ameerika ühiskonna suurema lõhestumise ja maailmariigi rolli kaotamiseni. (AFP-AP-BNS-UU)