Kui Eesti tahab säilitada demokraatliku riigi maine, siis ei tohiks kunagi lasta ühiskonnas tekkida mõtetel, et mingid ametkonnad tegutsevad ebademokraatlikult – kapo ja prokuratuuri puhul see nii juba on.
Reedesel piketil kapo ja prokuratuuri majade ees kostus nii mõnigi kommentaar: “Ei tea, kas nad osalejaid ära ka fikseerivad?” See näitab, et kapot usutakse juba NKVD/KGB võtteid kasutavat.
Uute Uudiste kaasautor Piret Kivi sõnastas probleemi väga tabavalt: austus kaitsepolitsei vastu on asendunud tühjuse, hirmu, ängi ja mingi defineerimatu õõnsa tundega. Kunagi elati südamega kaasa Eston Kohveri saatusele – kas praegu oleks ta veel täiesti ja piirideta “oma”?
Riigi vaenlased peavadki jõustruktuure kartma, aga mis siis, kui hirm nende ees tungib põue ka täiesti ausatel inimestel? Eriti neil, kes indentifitseerivad ennast konservatiivse maailmavaate toetajatena – seda maailmavaadet peetakse liberaalses Euroopas juba ebasoovitatavaks. Demokraatliku riigi kaitse(!)politsei ei tohiks muutuda poliitiliseks politseiks.
Kui 35 protsenti inimestest arvab, et jõustruktuurid sekkuvad poliitikasse, siis on miski juba väga mäda. Inimesed peaksid neid austama ja usaldama, mitte kartma ja umbusaldama. Inimestel ei tohiks kunagi pähe tulla võrdlus NKVD või gestaapoga – kui see tuleb, on ilmselt ka põhjust.
Üle piiri on need struktuurid juba ammu astunud – Eesti inimesed usuvadki, et Suur Silm hoiab silma peal ja kui kapo leiab vajaliku olevat, siis võib ta keda tahes jälgima ja pealt kuulama hakata. Räägitagu mida tahes, toimivat ja tõhusat tsiviilkontrolli nende üle siiski pole.
Eestis toimuv hirmutab: uus valitsus tahab vihakõneseadusega suid sulgema hakata, kapo ja prokuratuur kukutasid “täiesti juhuslikult” valitsuse ja nurjasid 17 aasta järel toimuma pidanud rahvahääletuse – kuidagi liiga palju ebademokraatlikke “juhuseid”.
Reedene pikett peaks olema hoiatuseks kapole ja prokuratuurile – kui nad ei taha saada külge “geheime staatspolizei” mainet, oleks aeg tegutseda nii, nagu õigusriigis kohane on.
Muidugi ütleb mõnigi, et üle poole eestimaalastest ju usaldavad kaporatuuri – aga ka Venemaal on FSB-l kõrge toetus.