Mõni päev tagasi mõistis kohus lõplikult õigeks Estonia juhi Aivar Mäe, keda süüdistati ahistamises, nüüd sai õigeksmõistva otsuse EKRE poliitik Marti Kuusik, keda süüdistati perevägivallas.
Mõlema puhul on ühine see, et teema tõi anonüümsetele allikatele tuginedes välja nädalaleht Eesti Ekspress ning uurimist alustati ajalehes ilmunud materjalide põhjal. Nüüd on ühiseks osaks ka see, et juba teist korda järjest peavad peatoimetajad selgitama ja ennast õigustama, mis ei kõla küll kuigi veenvalt, kuid on ometi märgilise tähtsusega.
Mis puutub Marti Kuusikusse, siis kõik mäletavad veel seda, kui ta kahe aasta eest valitsuse IT- ja väliskaubanduse ministrina ametisse astus. Loomulikult polnud juhus, et Eesti Ekspressi artikkel ilmus täpselt istungi ajal. Seda näidati ka parasjagu Riigikogus istunud president Kersti „sõna on vaba“ Kaljulaidile, kes Marti Kuusiku ametivande ajaks saalist lahkus, hiljem keeldus ta ka Kuusikule kätt andmast.
Kogu see infooperatsioon oli korraldatud vaid selleks, et teha valitsusse pääsenud EKRE kõike vahendeid kasutades nulliks. Koos sellega aga kannatasid inimesed – nii Marti Kuusik kui tema endine abikaasa ja nende lapsed ning lähedased.
President lubas toona küll vabandada, kui selgub, et Kuusiku vastu esitatud süüdistused ei vasta tõele. Nüüd ta seda poole suuga ka tegi, kuid lisas siiski samas, et kahtlustused ju jäid… Tegelikult selline käitumine riigipealt, kus inimene ette süüdi mõisteti, samuti meediaväljaannetelt, kes löövad ilma tõendeid omamata või anonüümseid pealekaebajaid kasutades inimesed risti, on täiesti lubamatu.
Küllap seda taipasid ka Ekspress Meedia peatoimetajad ise, kes taas pidid enda õigustuseks sulepea haarama, leides, et Marti Kuusiku kahtlustest kirjutamine oli õige ja vajalik, see ongi ajakirjanduse ülesanne. Nende põhisõnum sama, mis Aivar Mäe puhul, seega tuli failil vaid nimi vahetada. Samas annab üheselt teada, et meedia ei kavatsegi inimestele haiget tegemist lõpetada ning paneb täie rauaga edasi, ikka üle laipade. Seega ei või ka edaspidi kindel olla, et ajalehega saab vaid kärbseid tappa.
Marti Kuusiku kaasuse puhul olid eneseõigustusele alla kirjutanud Eesti Päevalehe ja Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald, Delfi tegevtoimetaja Tarmo Paju, uudistetoimetuse juhataja Mihkel Tamm, Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora ja millegipärast ka vandeadvokaat Mari Männiko.
Nad tõid esile fakti, et minister Marti Kuusiku suhtes algatati uurimine. „Mõned neist inimestest, kes andsid infot Eesti Ekspressi ja Eesti Päevalehe artikli jaoks, tunnistasid ka politseis ning mitmeid kuid kestnud uurimine tipnes sellega, et prokuratuur saatis kriminaalasja kohtusse. Seega leidis ka prokuratuur uurimisasutusena, et Kuusiku teod on sellised, et talle tuleb väga tõsine süüdistus esitada,“ õigustavad leheneegrid, et kahtlustusi ei saa maha vaikida.
Loomulikult ei räägi nad loo ajastatusest ja nendest, kes ja millistel motiividel materjali meediale ette söötis.