Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Moskvaga tiiba ripsutavale valitsusele teadmiseks: Venemaa jätkab väljapressimisi igal võimalusel

-
01.06.2021
Venemaa jätkab ajaloost tuntud impeeriumipoliitikat. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Ajal, mil PortoRollo valitsus on valmis Narvataguse ja Petserimaa Kremlile ära kinkima, peab Vene riigiduuma esimees Vjatšeslav Volodin igasuguseid endise sotsialistliku leeri riikide valurahanõudmisi Venemaale õigusvastasteks. See näitab ära, kuidas Moskvas vaadatakse asju endiselt jõupositsioonilt ning ka Kaja Kallase valitsuse kingitus läheb Kremli kirja pigem kui Venemaa “õiguste” tunnistamine.

Volodin tegi avalduse selle järel, kui Tšehhi võimud teatasid, et ei loobu kavatsusest nõuda Venemaalt valuraha 2014. aastal  Vrbětice moonaladude õhkimise eest.

“Mitte Venemaa ei ole teile võlgu, vaid teie Venemaale. Olge tänulikud: Venemaa kodanikud ei nõudnud teilt seda, mida endalt ära kiskusid ja teile andsid. Luues töökohti, panustades jõudu ja vahendeid teie arengusse, kaitstes teid väliste väljakutsete ja ohtude eest,” kirjutas Volodin teisipäeval Telegramis. Ta märkis niisamuti, et just Venemaa võttis enda kanda NSV Liidu võlgade äramaksmise kohustuse.

“Õigem oleks vabandada. Ja alustada suhetega, mõeldes tulevikule. Lõpetage kõikides oma muredes Venemaa süüdistamine. Alustage endast,” ütles riigiduuma esimees.

Tema sõnul, kui Tšehhi, Ukraina, Gruusia ja Baltimaad kuulusid sotsialismileeri, harjusid nad elama teiste kulul ja see harjumus on jäänud. “Poliitika ei ole sotsiaalhoolekanne. Saada raha ja olla iseseisev ei õnnestu. Nii ei juhtu,” kirjutas Volodin.

Volodini avaldus on õõvastavalt imperialistlik – Nõukogude liidu areng põhines suurel osal ka impeeriumi koosseisu vallutatud alade ekspluateerimisel. Nendele aladele rajatud tööstus teenis samuti suurriigi huve – näiteks Eesti ja teiste Baltimaaade taasiseseisvumise järel lõpetasid tegevuse kõik liidutehased, sest need ei pidanud turumajanduses vastu ega andnud seega nendele maadele mingit kasu. Probleemid sisseveetud võõrtööliste ja lagunenud tehaste näol aga jäid.

Nõukogude Liidu riigivõlg oli impeeriumi oma, mõeldud selle ülalhoidmisele, mitte rahvaste arengule, ning et “kaitse väliste väljakutsete ja ohtude eest” on sisutühi mull, seda näitas enamiku rahvaste kohene lahkumine impeeriumist siis, kui perestroika selleks võimaluse andis.

Tšehhi, Ukraina, Gruusia ja Baltimaad ei elanud sotsialismileeris teiste kulul, vaid tegid ise tööd – meie õitseng põhines siinse rahva tööl. Hoopis Venemaa pole suutnud ise jalgu alla saada ning elatub peamiselt oma suure territooriumi tohututest ressurssidest.

Kuna kogu Volodini jutu aluseks on kompensatsioon Tšehhi Vrbětice moonaladude õhkimise eest, siis oma sigadused peab Venemaa kinni maksma. Kaja Kallasel ja Eva-Maria Liimetsal on aeg aru saada, et Moskvaga ei kaubelda oma suveräänsuse arvel. (BNS-UU)