PortoRollo kärpevalitsus läks oma tasakaalus eelarve fetišist innustatuna Eesti kaitsevõimekuse kallale ajal, mil Venemaa suurendab oma vägesid riigi lääneosas ja varustab need kaasaegse tehnikaga.
Iltalehti kirjutas 31. mail: Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu teatas esmaspäeval, et riik suurendab aasta lõpuks oma läänepiiridel väeosade hulka. Šoigu sõnul suurendab Venemaa vastuseks NATO sõjalisele tegevusele umbes 20 sõjalist koosseisu või üksust oma lääne sõjaväepiirkondades, kuna NATO on suurendanud sõjalist aktiivsust Venemaa läänepiiridel
“Lääne kolleegide tegevus hävitab maailma turvasüsteemi ja sunnib meid vastu tegutsema,” ütleb Šoigu uudisteagentuurile Interfax. Siiani pole täpselt teada, kuhu väed paigutatakse. Soome maismaapiir Venemaaga on Ukraina järel Euroopas pikkuselt teine.
ERR kirjutas juba 17. veebruaril, seega ammu enne Kaja Kallase ja Kalle Laaneti otsust kaitsekulutuste kallale minna: “Venemaa suurendab endiselt valmisolekut suureks vastasseisuks NATO-ga”, mille aluseks on välisluureameti raport.
VLA hinnangul pole ka ühtegi märki sellest, et Venemaa oleks muutnud oma relvajõudude pikaaegset strateegiat – suurendada valmisolekut täiemõõtmeliseks vastasseisuks NATO-ga. “Endiselt on näha, et selles vallas on Venemaale esmatähtis regionaalse jõuülekaalu suurendamine, seda nii vägede kohaloleku võtmes kui ka rakettrelvastuse moderniseerimisel ja paigutamisel,” märgiti raportis.
Kaliningradi oblastis loodi 2019. aastal uus tankipolk ja mullu uus motolaskurdiviis. Viimane on juba järjekorras kuues diviis viimase seitsme aasta jooksul, mille Vene relvajõud on Lääne suunal loonud. Ühtlasi paigutab Venemaa Soome lahe kaldale kaldakaitseraketisüsteeme Bal, laskeulatusega 120 km.
Lisaks käib Venemaal õhudessantvägede (VDV) reformimine. VDV üksused peavad olema tulevikus võimelised täitma ülesandeid kogu sõjategevuse spektris, lokaalsest konfliktist kuni ulatusliku konventsionaalse sõjani.
Tänavu on oodata järjekordset suurõppust Euroopa suunal, “Zapad 2021”, kus harjutatakse tavapäraselt sõda NATO-ga Läänemere regioonis
“Õppus on Eesti ja NATO seisukohalt oluline, kuna selle raames koondab Venemaa Balti riikide piiride äärde kümneid tuhandeid sõjaväelasi. Suureneb oluliselt Vene õhuväe lennuaktiivsus Läänemere kohal ning Venemaa toob siia regiooni tõenäoliselt juurde sõjalaevu Musta mere ja Põhjalaevastikust,” märgiti raportis.
Seda kinnitab Interfax: Septembrikuisel Vene-Valgevene õppusel Zapad 2021 kasutatakse massiliselt sõjalennukeid ning luuakse keeruline õhuolukord, ütles teisipäeval Vene kaitseminister Sergei Šoigu. “Vene-Valgevene strateegilise ühisõppuse Zapad 2021 varustamise eriõppuse käigus kavatsetakse kasutada massiliselt lennukeid, luuakse keeruline õhuolustik,” ütles minister.
BNS vahendab veel üht värsket uudist: “Vene sõjaväelased kavandavad sügiseks Arktikasse strateegilist ja väeliikide vahelist õppust Kirdeväila meresõduohutuse tagamiseks, edastas teisipäeval Põhjalaevastik.”
Vene relvajõududes algab suvine õppeperiood, kavas on 4500 õppust, ütles teisipäeval kaitseminister Sergei Šoigu. “Tänasest algab relvajõududes suvine õppeperiood. Vägi alustas allüksuste, meeskondade koostöö parandamist, valmistatakse ette eri väeliikide kooslusse kuuluvate laevade ettevalmistamist. Kokku on kavas on 4500 eri taseme harjutust ja õppust,” ütles Šoigu.
Seega on Kaja Kallase valitsus asunud Eesti kaitsevõimekust vähendama kõige raskemal ajal – pole kahtlustki, kellele see meeltmööda on.