Euroopa Liidul on kombeks teha paariariikidele Ungarile ja Poolale etteheiteid asjades, milles Brüssel ise on samas aktiivne.
Peaminister Viktor Orbani valitsus tahab Ungari pealinna püstitada Shanghais asuva peakorteriga Fudani ülikooli esimest filiaali Euroopas põhjendusega, et Fudani ülikool kuulub maailma saja parima ülikooli hulka ning selle filiaal aitab kindlasti tõsta kõrghariduse taset Ungaris. Liberaalide kontrolli all olev pealinn Budapest on selle vastu ning on asunud tänavaid ümber nimetama Tiibeti, Uiguuria ja muude Hiina opositsioonilise taustaga nimedega.
Liberaalne meedia kujutab Ungari samme peaaegu et kuriteona, samas kui Euroopa ülemkogu president Charles Michel kaitses enne kohtumist USA presidendi Joe Bideniga Euroopa Liidu jõupingutust sõlmida Hiinaga investeerimislepet.
Michel kohtub Bideniga sel nädalavahetusel G7 tippkohtumisel Cornwallis ning võõrustab teda järgmisel nädalal EL-i ja USA kõnelustel Brüsselis. Samas kaitses ta bloki katset jõuda Pekingiga investeerimisleppeni, mille ratifitseerimist on edasi lükanud hiljutised tülid inimõiguste rikkumise ja sanktsioonide pärast.
“Me tahame tuua oma majandussuhetesse Hiinaga uue tasakaalu,” lausus ta esmaspäeval ajakirjanikele.
“Me oleme viimastel aastatel proovinud võimaldada ligipääsu oma ühisturule,” rääkis ta, viidates Hiina majandustegevusele Euroopas. “Puudu on jäänud aga vastastikususest ja õiglusest, mistõttu proovisime me läinud aastal läbirääkimisi selle investeerimisleppe üle kiirendada.”
“Ma tean, et Euroopas on selle investeerimisleppe üle demokraatlik debatt, aga isiklikult olen ma veendunud, et see, mis laual on, on suur samm õiges suunas,” ütles Michel. “Esimest korda astume me sammu, et võimaldada ka Euroopa firmade investeeringuid ja välja käidud leppe põhjal on ka Hiina võimud väljendanud pühendumust sotsiaalsete õiguste vallas.”
Euroopa Komisjon ja Hiina jõudsid investeerimispakti osas läinud aasta lõpus pärast seitse aastat kestnud läbirääkimisi leppeni. Komisjon peatas aga leppe ratifitseerimise, kui Peking kehtestas sanktsioonid ja reisikeelu mitmele Euroopa seadusandjale ja õpetlasele.
Suhted Hiinaga on Ungari siseasi, kuid kahekeelne on see, et Ungari puhul kirjeldatakse seda suure patuna, samas kui Euroopa Liit on ise samasugustest suhetest huvitatud. (AFP-BNS-UU)