Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kindral Herem jääb ajalukku kui Kaitseväe sümboolika laastaja

-
11.09.2021
Kindral Herem tundub sõjaväge pidavat püssimeeste kambaks, kellel pole sümboolika ja traditsioonid olulised.
© Uued Uudised

Kui Martin Herem sai kaitseväe juhatajaks, arvasid paljud, et ikkagi etem kui paraadarmee kindral Riho Terras, kuid paraku on Herem osutunud veelgi laastavamaks, olles asunud hävitama Kaitseväe sümboolseid väärtusi. Ilma nende väärtusteta langeb ka kaitsetahe, ja kaitseväelastest saab kamp palgasõdureid.

ERR kirjutab: Kaitseväe juhataja Martin Herem selgitas kaitseväe orkestrit, kaplaneid ning muude kõrvaliste valdkondade koosseisude vähendamist puudutavaid reforme vajadusega palgata kaitseväelaste jaoks olulisemaid töötajaid.

“Me teeme seda ümberstruktureerimist paljudes valdkondades – kaplaniteenistus, raamatukogud, personal ja juriidiline teenus. /…/ “Täna näeme, et meil on palju rohkem vaja sotsiaaltöötajaid ja füsioterapeute ja psühholooge, sest nende järele on palju suurem nõudmine. Aga paraku ma ei saa neid tööle võtta, kui ma selleks enda organisatsiooni sees ressursse ei leia. Selle ressursi leiame ainult siis, kui kujundame ümber teatud teised teenused, mis ei ole nii tähtsad,” rääkis Herem.

Kindrali sõnul pole kaitseväel üleliigseid sümbolväärtusi, aga “mõningatesse väärtustesse me suuname rohkem ressurssi kui peaks”.” Kui orkestri ümberkujundamine lõpeb, siis hoiab kaitsevägi igal aastal kokku sadu tuhandeid eurosid, mis saab panna päris kaitsevõimesse,” rõhutas kindral.

Kindralil on õigus ainult ühes – kaitsevägi peab kaitsevõimekust tõstma, aga kui kaitseväe juhataja nõustub säästuvalitsuse kärpeplaanidega ja hakkab oma haldusala kokkuhoiuga laastama, siis on ta vale mees valel kohal.

Kindral ei adu, et kaitsevägi pole ainult püssimehed, vaid see tähendab ka traditsioone, mis mehi koos hoiavad ja innustavad. Just neid traditsioone on kindral hävitama asunud. Ta näib arvavat, et mis sellest, kui sõdurid peavad vargsi väeossa hiilima – kui nad kord seal on ja venelastest mööda pääsesid, siis on asjad korras.

Martin Herem ei paista aru saavat sellestki, et presidendilossi ees seisjad peavad olema paraadvormis, mitte nagu lahingusse minnes – see on riigi sümboolika ja maine, kui välisriikide juhtidega kohtuvat riigipead valvavad kaitseväelased on ilusasti riides. Kes on teeninud Nõukogude Armees, see mäletab, et sealgi seisid postil nr 1 ehk lipu juures paraadvormis mehed. Heremi arvates võib Eesti endale lubada minnalaskmist ka Kaitseväe üldises väljanägemises.

Jääb arusaamatuks, miks on kaitseväes vaja sotsiaaltöötajaid? Psühholooge kindlasti, aga füsioterapeudid? Vajadusel peaks kaitseväelased saama kasutada riiklikku tervishoiusüsteemi.

Kommenteerib ühiskonnategelane Peeter Espak: “Kui hetkel toimuv jama kord läbi saab – siis peavad uued otsustajad nii oma inimeste kui Eesti rahva ees vabandama! Et miskit nii piinlikku saab toimuda 30 aastat vaba olnud riigis, oli enne täiesti ettekujuteldamatu. Olukord on kole ja inetu! Õnneks on alati see lootus, et kuskilt madalamale minemise võimalust ees enam pole paistmas ning asjad saavad paari aasta pärast ainult kas normaliseeruda või siis vähemalt normaliseerumise poole liikuma hakata. Ühtlasi eksistentsiaalne oht meie riigi väärikuse ja au ning seeläbi ka püsimajäämise suunal on pannud ka ennast mõtlema, et mida saaks ise ära teha, et selliseid asju Eestis ei juhtuks edaspidi. Kui saan kuskil sõna või nõuga aidata – antagu teada!”