EKRE Tartu linna ringkond ja EKRE noorteühendus Sinine Äratus korraldasid 22. septembril Tartu Raekoja platsil vastupanuvõitluse mälestamiseks kõnekoosoleku.
Ürituse taga seisid ja seda juhtisid Merike Lumi ja Aare Tamm. Avakõnes ja vahesõnavõttudes rõhutas Lumi, et meie ajalugu, sealhulgas vabadusvõitlust, ei tohi meelest minetada. Sinise Äratuse nimel esines riigiteaduste üliõpilane Eino Rantanen.
Aldo Kalsi peetud köitev ajaloopooltund keskendus tõigale, et Tartu rahuga kinnistatud riigipiiri Eesti ja Venemaa vahel ei olnud Vabadussõja rindejoone tulem, vaid põhines tsaaririigi aegsetel kubermangupiiridel. Jüri Vaidla jutustas nüüdisaja elust Petserimaal eesti rahvusest põlisasuka pilgu läbi. Heino Harju mõtestas Tartu rahu küsimust ajaloolise õigluse seisukohast. Eesti vabadusvõitlejate Liidu esimees ja Tartu Vabadusvõitlejate Ühenduse juhatuse liige Eerik-Ivar Künnapuu rõhutas mälestuspäeva iga-aastase tähistamise vajadust.
Pärast vaheaega, kus jagati EKRE teabematerjale ja meeneid, arutles EKRE Tartu linnapeakandidaat Loone Ots vabadusvõitluse paljude vormide üle, toonitades, et tähis võitlusvorm on ka keele, vaimsuse ja kultuurilise omapära säilitamine, et mitte lahustuda tänapäeva multikultuurses maailmas. Ots luges ette Tartu rahu sõlmimist käsitleva katkendi oma draamast „Jaan Poska saaga“. Sisuka pärastlõuna lõpetas Riigikogu liige Peeter Ernits, kes jõudis välja elektri järsu kallinemise juurde. Ta nentis, et võitlus ebaõiglase hinna vastu on samuti võitlus Eesti inimeste vabaduse eest.
Mälestusüritust kaunistasid Vello Halling rahvaliku muusikaga ja Tajo Kadajas oma lauludega. Leinalintidega pärjatult lehvisid Petserimaa ja Ingermaa lipud, välja oli Tartu rahuga kehtestatud piiridega maakaart. Kõigi isamaaliste tundide ajal paistis sügistaevas kirgas päike. Vahest ka sellepärast, et oli vabadusvõitleja Mart Nikluse sünnipäev.