Prantsusmaa võttis vastu otsuse piirata oluliselt viisade väljastamist Alžeeria, Maroko ja Tuneesia kodanikele, kuna nimetatud riigid ei ole nõus tegema prantslastega koostööd deporteerimiste osas. Prantsuse valitsuse kõneisik Gabriel Attali sõnul ei ole need kolm riiki valmis võtma vastu oma Prantsusmaalt väljasaadetud kodanikke ning seetõttu piiratakse alžeerlastele ja marokolastele viisade väljastamist 50% ja tuneeslastele 30% ulatuses.
„Tegemist on karmi ja ebatavalise meetmega, mille on tinginud tõsiasi, et need riigid ei taha võtta tagasi oma kodanikke, keda meie ei ole nõus jätma Prantsusmaale,“ ütles Attal. Ta viitas, et Pariis on pidanud kolme riigiga läbirääkimisi juba pikemat aega ning andnud neile võimaluse oma otsused ümber mõelda. Paraku ei jäänud Prantsusmaal siiski muud üle, kui langetada otsus ja loota, et see sunnib kolme Põhja-Aafrika riiki meelt muutma.
Pariisi sõnul ei ole kolm riiki nõus võtma tagasi oma deporteeritud kodanike ega tegema selles osas koostööd, samas on deporteeritavatel sageli vaja taotleda ajutist passi oma kodumaalt, kuna hävitasid oma originaaldokumendid Prantsusmaale sisenedes. See omakorda muudab deporteerimise keerulisemaks.
Põhja-Aafrika riigid väljastavad uusi dokumente väga aeglaselt või ei tee seda üldse. Le Monde’i andmetel sai selle aasta jaanuarist kuni juulini väljasaatmisotsuse ligi 8000 alžeerlast, kuid siiani on neist päriselt lahkunud vaid 22.
Prantsusmaa võimud on vähendanud viisade väljastamist kolme nimetatud riigi kodanikele osaliselt ka varasematel aastatel. Näiteks väljastati 2017. aastal Alžeeria kodanikele 420 000 viisat, kuid 2019. aastal ainult 200 000. Möödunud aastal oli see arv kõigest 100 000, ehkki osaliselt oli viisade vähesuse põhjuseks ka Covid-19.
Järgmise aasta alguses toimuvate Prantsusmaa presidendi valimiste eel on migratsioon tõusnud taas oluliseks teemaks. Marine Le Pen teatas esmaspäeval, et korraldaks valituks osutudes migratsiooniseaduste karmistamise teemalise referendumi.
Allikas: Remix News