Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaitseminister Laanet jäi võlgu vastuse, kas Mosambiigi valitsuse sõjaline koostöö Venemaaga mõjutab Eesti missiooni

-
11.11.2021
Mosambiigi president Filipe Nyusi Moskvas.
© Scanpix

Kolmapäeval toimus Toompeal Riigikogu otsuse “Kaitseväe kasutamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel Euroopa Liidu väljaõppemissioonil Mosambiigis” eelnõu esimene lugemine, kus selgus, et kaitseminister Kalle Laanet on sõjaliste missioonide osas üsnagi ebakompetentne.

EKRE Riigikogu saadik Ruuben Kaalep küsis kaitseministrilt: “Austatud minister! Teadaolevalt on jaanuaris 2017 Mosambiigi ja Venemaa valitsuse vahel sõlmitud sõjalise koostöö leping. Minu küsimus on, milline teadlikkus selle lepingu asjaoludest on Eesti Kaitseministeeriumil või Välisministeeriumil? Kuidas te olete võtnud arvesse selle lepingu olemasolu seonduvalt Eesti Kaitseväe missiooniga Mosambiigis ja milline on selle Venemaa ja Mosambiigi vahelise koostöö laiem kontekst, silmas pidades julgeolekuolukorda? Aitäh!”

Kaitseminister Kalle Laanet vastas: “Aitäh selle küsimuse eest ja tähelepanu juhtimise eest! Ma ei tea, kas Välisministeeriumil on selline info. Minul selline info puudub. Aga ma täpsustan seda ja annan kindlasti tagasisidet.”

Venemaa uudisteagentuur TASS kirjutas 7. märtsil 2018. aastal: Venemaa ja Mosambiik kavatsevad arendada sõjalis-tehnilist koostööd ning koostööd selles vallas edendab eelmisel aastal loodud ühine töörühm, ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov kolmapäeval pärast läbirääkimisi Mosambiigi kolleegi Jose Pachecoga.

„Arvestades meie pikaajalist, väga edukat ja mõlemalt poolt positiivselt hinnatud suhtluse kogemust sõjalis-tehnilise koostöö vallas, tõdesime, et otsus moodustada sõjalis-tehnilise koostöö töörühm, mis esmakordselt kogunes viimati. aastal soodustaks ka koostöö arengut selles olulises valdkonnas,“ ütles Lavrov

Lavrov viitas ka kahe riigi haridussidemete arendamisele. “Mitusada Mosambiigi kodanikku õpib Venemaa kõrgkoolides tsiviilerialadel, samuti Venemaa kaitseministeeriumi ja siseministeeriumi õppeasutustes,” teatas ta.

Venemaa ja Mosambiigi valitsused allkirjastasid sõjalis-tehnilise koostöö lepingu 2017. aasta jaanuari lõpus. Dokumendis on sätestatud relvade ja sõjavarustuse ning muude sõjalise suunitlusega toodete, varuosade ja komponentide tarned. Leping sõlmiti viieks aastaks ja pärast selle lõppemist pikeneb see veel viieks aastaks, kui kumbki pool ei teavita ülejäänud kuus kuud enne lepingu lõppemise kuupäeva oma kavatsusest leping lõpetada.

Mosambiigi välisminister kinnitas oma riigi huvi luua Venemaaga strateegiline partnerlus, millest tema sõnul oleks kasu mõlemale riigile. “Me oleme näinud tõestust Venemaa tehnoloogilistest edusammudest president Vladimir Putini 1. märtsil Föderaalassambleele peetud kõne ajal,” märkis Pacheco.

Lavrov ütles, et Venemaal ja Mosambiigil on ühine seisukoht, et terrorismivastane võitlus on ülimalt tähtis ülesanne kogu globaalsele kogukonnale. “Täpselt nagu meie Mosambiigi sõbrad, usume, et rahvusvahelise üldsuse jaoks on absoluutne prioriteet koondada jõupingutused terrorismiga võitlemiseks rahvusvahelise õiguse ühisele kindlale alusele ilma topeltstandarditeta, püüdmata kasutada äärmuslasi kitsarinnaliste geopoliitiliste eesmärkide saavutamiseks,” ütles ta.

“Selle algatuse esitas Venemaa president Vladimir Putin hiljutisel ÜRO Peaassamblee istungil ja see on jätkuvalt igati asjakohane,” jätkas minister. 

Mosambiik on teadupärast üks neid riike, kes pärast Portugali kolonialismist vabanemist hakkas koos Nõukogude Liiduga sotsialismi ehitama.

Eesti jätkab missiooni ka Malis, kuid sealgi on probleemiks see, et riigil pole demokraatlikult valitud valitsust, vaid võimul on sõjaväehunta, kes teeb koostööd Vene erasõjafirmaga Wagner.