“Austatud hr Jüri Luik, kirjutan Teile kui Eesti alalisele esindajale NATO juures, kellel on kahtlemata täita praegusel turbulentsel ajal oluline roll Eesti esindajana.
Töötades ise Euroopa Parlamendi väliskomisjonis, olen kindel, et arvestades Venemaa tegevust ja selgelt absurdseid nõudmisi NATO-lt, peavad kõik Eesti esindajad andma endast parima olukorra lahendamiseks. Kui lubate, siis märgiksin mõned olulisemad aspektid, mida Eesti võiks, isegi peaks, NATO liikmena esitama enne läbirääkimiste toimumist Venemaa Föderatsiooni esindajatega. Need ettepanekud oleksid avalikud, kui lubate.
Esiteks asjaolust, et NATO on pakkunud esimeseks kohtumiseks Venemaa esindajatega 12. jaanuari. Tekib vaid küsimus, et kas mõistlikum ei oleks siiski NATO liikmetel eelnevalt omavahel korraldada kohtumine, et ühtlustada positsioone ning et oleks enne Venemaa esindajatega kohtumist olemas kindlad seisukohad? Eestil võiks olla selles küsimuses initsiatiiv.
Teiseks on Venemaa esitanud kaks konkreetset nõudmist: NATO ei tohiks võtta uusi liikmesriike Venemaa naabrusest ja NATO peaks välja viima sõjaväebaasid liikmesriikidest, mis liitusid peale 1997. aastat. Antud nõudmised on selgelt vastuvõetamatud ja seda teab ka Venemaa. Liigagi hästi. Kuid hetkel paistab eesmärgiks olevat saavutada kas või väikene võit stiilis: “Tahad palju, saad vähe; tahad vähe, ei saa midagi”.
Hetkel tahetakse palju esitades nõudmised, milles hakata siis kokku leppima ja lõpuks saada midagigi. Kuid see peab olema täiesti välistatud nii NATO-le tervikuna kui Eestile. Selleks oleks ääretult vajalik, et enne üldse läbirääkimiste laua taha istumist oleks ka NATO kui terviku poolt esitatud konkreetsed nõudmised, ilma milleta NATO ei alustakski läbirääkimisi.
Arvestades Venemaa nõudmiste konkreetsust, samas hullumeelsust, peaks samaga vastama NATO: näiteks läbirääkimistel sisuliseks nõudeks oleks Krimmi tagastamine Ukrainale ja Kaliningradi demilitariseerimine. Me võime üpris kindlalt eeldada, et Venemaa sellistega nõudmistega ei nõustuks, kuid sama hästi ei nõustuks meie eales nõudega minna tagasi 1997. aasta eelsesse aega.
Ma loodan, et annate Eesti esindajana endast parima ning et Eesti omaks praegusel ajal ka NATO liikmesriigina initsiatiivi.”
Ilusat vana-aasta lõppu soovides,
Jaak Madison
Euroopa Parlamendi liige