Selle aasta alguses olid mitmed erakonnad seisukohal, et Juhan Partsi kandidatuuri üleseadmine pole kõige parem mõte.
Konservatiivne Rahvaerakond esitas 12. jaanuari arupärimise Taavi Rõivasele, kus leiti et Estonian Airi maksejõuetuse ja süstemaatilise halva majandamise eest vastutab loomulikult kogu valitsus, kuid eelkõige lasub vastutus valdkonnaministril. Juhan Parts sai majandus- ja kommunikatsiooniministriks aprillis 2007, püsis sellel kohal kuni märtsini 2014.
Just Partsi ajal toimus Estonian Airi taasriigistamine, korduvad rahasüstid firma pankroti vältimiseks, aga ka erakordselt ebaõnnestunud personalivalikud nii nõukogusse kui tegevjuhi kohale. Partsi vastutusel on ka segadused Elroni käivitamisel ning võimetus tagada sujuv reisirongiliiklus. Ministrina vastutab ta Eesti Energia ülikallite ning ebaõnnestunud riskiprojektide eest Jordaanias ja USA-s, samuti küsitavate siseriiklike investeeringute eest, näiteks Auveres. Tema vastutuse ajal toimusid pidevad tegevjuhi vahetused EAS-is ning asutusele heideti ette politiseeritust ja ebasihipärast rahastamist. Ära ei saa ka unustada, et minister Parts magas täielikult maha kuritarvitused maanteeametis, vabastades selle ameti juhi alles meedias ilmunud skandaalide järel.
IRLi rahandusminister Sven Sester ja SDE tervishoiuminister pöörasid selle aasta alguses Partsi küsimuses ägedalt tülli. Ossinovski väljendas toona oma ägedat vastasseisu Partsi kandidatuurile. Mõneks ajaks lükati probleem kalevi alla paremaid aegu ja kandidaate ootama.
Seoses Kersti Kaljulaiu lahkumisega Euroopa Kontrollikojast ja määramisega Eesti Vabariigi presidendiks (kokkulepe Riigikogu Vanematekogus) on teema taas päevakorrale kerkinud. Kuid nüüd paistavad asjad hoopis teistmoodi olevat. Rahandusminister Sven Sester on meediale välja öelnud, et tema lemmikkandidaat Euroopa kontrollikotta on jätkuvalt Juhan Parts.
„Valitsuskabinetis on kokkulepe, et rahandusminister toob valitsusele ettepaneku, mida toetavad kõik osapooled. Me oleme kokku leppinud, et antud küsimuses me ei hääleta. Olen selgelt välja öelnud, et minu kandidaat on Juhan Parts,” vastas Sester ERRi küsimusele, miks ta pole senini ettepanekut teinud. Ta märkis, et vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingule valitakse kontrollikoja liikmeks isikud, kes oma riigis kuuluvad või on kuulunud kontrolliasutustesse või kes on eriti pädevad selle ametikoha jaoks. Nende sõltumatus peab olema väljaspool kahtlust. “Leian, et Juhan Parts täidab need tingimused. Endise riigikontrolörina tunneb ta avalikku sektori auditeerimist ning on palju panustanud sellesse, kuidas see täna Eestis toimub. Kaks erakonda, IRL ja Reformierakond toetavad Partsi kandidatuuri ning arutelud täna käivad, et saavutada lõplikku konsensust,” sõnas Sester.
Jevgeni Ossinovski ei soovinud ERR-ile öelda, kes oleks SDE eelistus kontrollikoja esindaja kohale, kuid leidis, et nad on kevadisest märksa altimad ja nõus minema teatud konsensusele koalitsioonipartneritega, mis olevat saabunud seoses presidenditegemisega Riigikogus.
Vabaerakond ei pea Juhan Partsi esitamist Euroopa Kontrollikoja liikmeks õigeks, sest see seaks halba valgusesse presidendivalimisel saavutatud konsensuse.
„Kõik teavad, et Kersti Kaljulaid jätkas kontrollikoja liikmena sellepärast, et valitsus ei suutnud uue liikme esitamises kokku leppida. IRL oli esitanud Partsi kandidatuuri, mille sotsid blokeerisid. Kui nüüd öeldakse, et Partsiga on kõik korras ja kogu varasem kriitika tema tegevuse kohta on maha võetud, siis jääb paratamatult mulje, et kontrollikoja uue liikme nimetamine oli presidendikokkuleppe osa,“ arutles Vabaerakonna esimees Andres Herkel, vastates BNS-i küsimustele. „Mina võin küll kinnitada, et Riigikogu vanematekogus ei olnud sellest silpigi juttu, kuid me ei tea, milliseid kokkuleppeid tegid IRL ja sotsiaaldemokraadid omavahel. Eriti arvestades neid etteheiteid, mis enne olid Partsi suhtes sotside poolt üleval, siis kui need nüüd korraga on maha võetud, jätab see erakordselt halva maigu.“
Peaminister Rõivas lisas täna neljapäeval 6. oktoobril, et tal on olemas ka konkreetne plaan, kuidas valitsuses Eesti esindaja ära kinnitada, kuid ei soovinud ka seda täpsustada: “Kirjeldan hiljem, kui ette räägin, siis see ei õnnestu.”
Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul ei ole nende seisukoht erinevalt sotsidest muutunud ja EKRE on seisukohal, et Juhan Parts ei sobi jätkuvalt sellele ametikohale: “Võiks teha samamoodi nagu presidendivalimiste puhul ehk et vanu ja ebaõnnestunud kanditaate enam üles ei seata.”
Loe lisaks
FOTO: Scanpix