Pegasuse nuhkvara kasutamine on maailmas kuum teema, kuid sellega seostatakse vaid neid riike, kes liberaalsele Läänele ei meeldi – aga pole ju ka liberaalid ja vasakpoolsed mingid õilishinged, kes oma oponentide tegemistest ei huvitu.
Nii räägitakse Pegasusest näiteks Ungari, Poola, Suurbritannia ja Iisraeli puhul, aga miks ei võiks seda kasutada näiteks Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni alluvuses olevad struktuurid, et teada saada, mida kavatseb tema peamine oponent Marine Le Pen kevadisteks presidendivalimisteks valmistudes? Või näiteks Itaalia vasakvalitsus Lega ja Matteo Salvini vastu? See ei pruugi olla Pegasus, kõlbab ka mõni vähemtuntud analoog. Kindlasti aga töötab Bideni nuhkimissüsteem aktiivselt Trumpi ja vabariiklaste vastu.
Läänemaailmas käib päris tugev võitlus konservatiivide ning liberaalide ja nende liitlaste vasakpoolsete vahel, viimased pole mingid kristallausad tegelased. Näiteks Austria konservatiivide ümber tekkinud skandaalid on tulnud erajutuajamiste “leketest” ja seal lõhnab küll Pegasuse järele.
Eesti kaporatuur kurikuulsat Pegasust vist ei kasuta, aga midagi kindlasti ja kui meenutada võimupööret, mis tõi Stenbocki majja korrptsioonilehalise PortoRollo valitsuse, siis pole raske arvata, keda Pegasuse moodi elukad kõige rohkem jälgima peavad. Ka Eestis pole alust arvata, et jõustruktuurides istuvad neutraalsed õilishinged, keda väga teravaks läinud sisepoliitika kuidagi ei mõjuta.
Kuidagi väga lihtsalt saavad valitsustruud ajakirjanikud kätte materjale, millega saab kompromiteerida “valesid” poliitikuid ja pole alust arvata, et tsiviilkontrollist rääkivad poliitikud oleks puutumatust nautivates jõustruktuurides populaarsed. Põhjust Eestis Pegasust karta on küllaga ja eriti just rahvuskonservatiivsetel poliitikutel.
Nuhkimine on tänases maailmas tavapärane. Juudiriigi endine peaminister ja praegune opositsiooniliider Netanyahu süüdistab politseid ebaseaduslikus nuhkimises Iisraeli kodanike järele Pegasuse abiga. „See on Iisraeli riigi jaoks must päev. Jättes kõrvale minu isikut puudutava küsimuse, millel on kahtlemata laialdane mõju, leian, et see probleem puudutab kõiki riigi kodanikke – mitte ainult vasak- või parempoolseid, vaid eranditult kõiki kodanikke,“ ütles Netanyahu esmaspäeval.
Tugevaid demokraatlikke traditsioone omavas Iisraelis on nuhkimine suureks probleemiks – mis alust on meil arvata, et Eestis on asjad paremad? Eriti kui jälgida teravat sisepoliitilist heitlust “küünlavalgusvalitsuse” ning opositsiooni vahel koroonapiirangute, energiahindade ja paljude teiste valuteemade valguses. Raskete korruptsioonikahtlustuste taagaga Reformi- ja Keskerakonda pole mingit põhjust aususe musternäidiseks pidada, jõustruktuurid aga on mehitatud nende valitsedes.
UU