Eesti Konservatiivne Rahvaerakond võttis oma volikogul vastu avalduse, kus muu hulgas pakuti pikemas tulevikus energiaprobleemide lahendusena üleminekut tuumaenergiale, kui ehitada kaasaegne, väike ja odav tuumajaam, muillel pole emotsioone tekitava Tšernobõli ohtliku kolakaga midagi ühist.
Riigikogu liige Anti Poolamets ütles Virumaa Teatajale, et kuna pealesurutud rohepöördes pole põlevkivienergial tulevikku ja ainult päikese- ja tuuleenergiale loota ei saa, siis muid lahendusi väga ei paista.
„Ilma juhitavate võimsusteta pole me võimelised oma majandust enam arendama, aga päikese- ja tuuleparkidest saadav energia pole juhitav. Päikesepaneelid ei anna talvel suurt midagi, tuult vahel on, vahel pole. Sellisele energialiigile ei saa me oma baastootmist ehitada, pigem on päikese- ja tuuleenergia lihtsalt täiendav faktor,“ rääkis Poolamets, lisades, et oleme olukorras, kus Euroopa Liit lihtsalt surub maksudega maha põlevkivienergia tootmist. Ja energiahinnad on laes.
Ta tõdes, et tuleb hinnata riske, kuid kaasaegsed tuumajaamad on ohutud. Juba mitukümmend aastat tagasi oli Los Angelese kesklinnas töötav tuumajaam. Seda on vaatamas käinud ka EKRE fraktsiooni liige Riho Breivel, kes on ise Tšornobõli katusel sealset avariid likvideerinud – temal pole moodsa tuumajaama vastu midagi.
Poolamets möönab, et inimestel on tuumajaama suhtes eelarvamused, kuid meie teadmised pärinevad ju põhiliselt nõukogude ajast ja tol perioodil juhtunust. Tuleb tutvustada seda, mis näiteks Soomes toimub. Olkiluotos avati juba kolmas reaktor, Soome lähim tuumajaam jääb meist 70 kilomeetri kaugusele. Nemad võitleva oma energiajulgeoleku eest kõvasti. „Kui meie jääme järellohisejaks, siis meie majandus hangub, majapidamised jäävadki elektri eest ülikallist hinda maksma. Praegu on see koht, kus peame seisukoha kujundama ja end harima,“ lausus Poolamets.