Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on kahtlemata kõige patriootlikum ja kõige suurema sõjalis-kaitselise kompetentsiga erakondi Eestis. Kuigi Ukraina sündmusi on viimastel päevadel kutsutud meediasse kommenteerima enamasti Alar Laneman või Leo Kunnas, siis tegelikult ainuüksi EKRE Riigikogu fraktsiooni saadikutest kuuluvad ligi pooled Kaitseliitu või on kõrged ohvitserid.
EKRE ridades on sadu Kaitseliidu liikmeid ja kümneid ohvitseri auastmega mehi. Nii on Alar Laneman brigaadikindral reservis, Leo Kunnas kolonelleitnant reservis, piirivalveohvitseridest on Uno Kaskpeit ja Riho Breivel kolonelid.
Kaitseliitu kuuluvad fraktsiooni liikmetest fraktsiooni esimees Henn Põlluaas, erakonna esimees Martin Helme (toetajaliige), Anti Poolamets ja Rene Kokk. Pikalt oli Kaitseliidu liige ka Urmas Reitelmann.
Lisaks on EKRE ringkondade koordinaator kapten Rudolf Jeeser endine kaitseväe logistikakeskuse ülem ning juhtinud ka Kaitseliidu Viru malevat.
EKRE liikmetest võib välja tuua veel näiteks Einar Laigna ja Raul Öpiku (kolonelleitnant erus), Tõnu Reinupi (kolonelleitnant reservis), majorid Peeter Tani, Ivar Kühni, Aivo Kapteni, Ants Ojasoo, Joe Lepa, Heino Märksi, Mark Majorovi; kaptenid Alar Ehala, Aigar Põderi, Mati Jaeski, Jaen Teäri, Andrus Tossi, Aarne Salo, Andrei Ambrose, Oleg Pušini, Vaino Kõva.
EKRE liikmetest on ohvitseri auaste ka ajakirjanik Erik Boltowskil (nooremleitnant erus) ja vahepeal Riigikokku asendusliikmena kuulunud Urmas Espenbergil (nooremleitnant reservis). Tuntumatest erakonna liikmetest on nooremleitnandid reservis ka Hardi Rehkalt ja Georg Kirsberg.
Eesti Ekspress kirjutab, et Ukraina sõjaga kerkinud ohu tõttu on huvi Eestis Kaitseliitu astumise vastu hüppeliselt kasvanud. Viimati põhjustas sellise hüppelise huvitõusu Krimmi annekteerimine Venemaa poolt 2014. aastal, Gruusia ründamine 2008. aastal ja „pronksiöö“ 2007. aastal. Samad sündmused kasvatasid ka naiskodukaitsjate ridu.