Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen tunnistas, et Euroopa Liidul võib minna Vene gaasist loobumiseks kuni viis aastat. Sõja taustal mõjub selline väljaütlemine Ukrainale tõsise löögina. Von der Leyeni sõnul oli kokkulepe lõpetada sõltuvus Vene gaasist järk-järgult 2027. aastaks vajalik, et tagada Euroopa „usaldusväärne, turvaline ja taskukohane energiaga varustamine“.
Kiiev pöördus ELi poole palvega lõpetada Vene gaasi kasutamine võimalikult kiiresti, kuna ukrainlaste sõnul rahastab Venemaa oma invasiooni Ukrainas energiaekspordist saadava rahaga.
USA kehtestas Vene naftale embargo ja ka Ühendkuningriik on lubanud lõpetada Vene nafta importimise aasta lõpuks. Mandri-Euroopas tuleb aga enam kui veerand naftast ja 2/5 gaasist Venemaalt ning mitmed riigijuhid ei olnud embargo kehtestamisega nõus.
Kreml on omalt poolt kinnitanud, et jätkab meelsasti äritegevust Euroopaga ega plaani gaasitarnelepingutest taganeda. Kriitikute sõnul õõnestab selline samm praeguseks kehtestatud karme sanktsioone Venemaale.
ELi vastumeelsus energiaembargo kehtestamisele rahustas reedel nafta- ja gaasiturgusid ning tõi hinnad taas alla, kuna hetkeks kadus kartus, et tekib vajadus alternatiivsete tarnete järele. Ungari (mis impordib suure osa naftast ja gaasist Venemaalt), aga ka Saksamaa ja Holland olid enne Versailles’ tippkohtumist avaldanud muret täieliku energiaembargo kehtestamise üle Venemaale. Saksamaa kantsler Olaf Scholzi sõnul ei ole hetkel võimalik tagada energiaga varustamist ühelgi teisel moel. Hollandi peaminister Mark Rutte aga tunnistas Euroopa sõltuvust Vene naftast ja gaasist, nimetades seda „ebamugavaks tõeks“.
Paraku on ELi otsus loobuda Vene naftast ja gaasist järk-järgult viie aasta jooksul tagasilöök Ameerika Ühendriikidele, kes on püüdnud Venemaad Ukraina ründamise järel üha rohkem isoleerida. Möödunud nädalal, enne otsuse langetamist energiaembargo osas, ütles USA riigisekretär Anthony Blinken: „Käivad aktiivsed läbirääkimised Euroopa partneritega Vene nafta impordikeelu üle meie riikidesse, eesmärgiga säilitada samal ajal ülemaailmselt stabiilne naftatarne,“ ütles Blinken möödunud pühapäeval NBC telekanalile.
Allikas: The Telegraph