Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hinnatõusud ja energiakriis ajasid albaanlased tänavatele

-
16.03.2022
Protest pealinnas Tiranas.
© Scanpix

Tõusvad kütusehinnad ja mure toidu- ning energiapuuduse pärast on ajanud inimesed tänavale Albaanias, mis on Euroopa üks vaesemaid riike.

Pealinnas Tiranas on protestid kestnud juba ligi nädala. Protestijad nõuavad valitsuselt lisaks senitehtule veelgi radikaalsemalt maksude ja hindade alandamist. Peaminister Edi Rama on meelevaldusi karmilt kritiseerinud ja öelnud, et „protestid Ukrainas toimuva sõja tagajärgede üle on ühele NATO liikmesriigile rahvuslik häbiplekk“.

Albaania valitsev Sotsialistlik Partei on juba vähendanud tulumaksu 325 euroselt palgalt nullini ja 407 euroselt palgalt poole võrra. Miinimumpalk on Albaanias 248 eurot. Lisaks tuli valitsus välja 181 miljoni euro suuruse abipaketiga elektrihinna kompenseerimiseks. Suur osa Albaania majapidamistest toetub pea ainult elektrile.

Energia- ja taristuminister Belinda Balluku sõnul on Albaaniat tabanud suurim sõjajärgne hinnatõus, mis on mõjutanud ka oluliste toodete nagu leiva, õli ja piima hindu. Ta hoiatas, et kui riigid hakkavad kehtestama enda kaitseks energiaekspordi keeldusid, on Albaania tõsises hädas. „Hinnatõus on väga suur probleem ja mõjutab iga albaanlase rahalist olukorda, kuid lisaks seisame silmitsi energiapuudusega… meid ootavad eest elektrikatkestused.“

Albaanial on kolm hüdroelektrijaama ning vihmastel aastatel katavad need 70% riigi energiavajadusest. Kuid kuivadel aastatel kukub võimekus 50%. Praegu on juba kolmas järjestikune kuiv aasta.

„Toetame igati sanktsioone [Venemaale],“ ütles Balluku. „See on ohverdus, mille iga albaanlane siin riigis teeb ja see on ohverdus, mille teeb valitsus, sest me oleme praegu väga keerulises olukorras.“

Albaania impordib poole oma vajaminevast viljast ja seda suuresti Venemaalt. Põllumajandusminister Frida Krifca sõnul peaks vilja jätkuma kuniks suudetakse muuta tarnelepinguid ning tuua vilja sisse Prantsusmaalt, Kanadast ja Argentiinast. Samas on tabanud kohalikke põllumehi rängalt ka väetiste hinnatõus. Ka väetisi importis Albaania siiani peamiselt Venemaalt ja Ukrainast.

Valitsus on juba alandanud põllumajanduses kasutatava kütuse makse nullini ja plaanib toetada ka väetiste soetamist. Põllumajandus moodustab riigi SKTst 20% ja tööhõivest 4%. Teine oluline sissetulekuallikas Albaanias on turism, mis moodustab 27% SKTst. Lisaks püüdleb Albaania Euroopa Liidu liikmeks saamise poole. 1999. aasta Kosovo sõja ajal asus Tiranas NATO baas.

Allikas: The Telegraph