Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Väidetavalt pole üüriturg veel ukrainlastele pühendunud, kardetakse nende maksujõuetust

-
01.04.2022
Talvel kasvab kindlasti nende inimeste arv, kes jäävad hätta kommunaalmaksude maksmisega. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Digitaalse kodu üürimise platvormi Rendin andmed näitavad, et igapäevaselt sõlmitud üürisuhte kindlustusega lepingute arv on möödunud kuuga kahekordistunud. Sealjuures on üürituru elavnemise peamiseks põhjuseks kohalikud elanikud. Ukrainast saabunud sõjapõgenike mõju turuhinnanga üürikorterite segmendis on veel madal, teatas Rendin.

“Üüriturg tervikuna on selgelt aktiveerunud, tõugatuna eeskätt just kohalike üürnike poolt. Inimesed, kes on mõttes kaalunud uude üürikoju kolimist, asusid nüüd aktiivselt tegutsema,” ütles Rendin kaasasutaja ja tegevjuht Alain Aun.”Ilmselt on nende tõukejõuks hirm pakkumiste kokkukuivamise ees. Nimelt on üürikodude pakkumiste arv viimase kuuga märgatavalt vähenenud, näiteks Tallinnas umbes 500 korteri võrra.”

Märgatav kuulutuste vähenemine algas siis, kui esimesed sõjapõgenikud Ukrainast Eestisse saabusid. Üürileandjad võtsid pakutavad elupinnad kinnisvaraturult maha, et need anda siia saabunutele tasuta või soodustingimustel elamiseks. Praegu portaalides olevad tühjad üürikodud otsivad ikkagi turuhinda maksvaid kandidaate.

“See tähendab, et põgenikel, kes soovivad elupinda üürida, peaks olema rahaline võimekus üüri ja kommunaalkulude katmiseks. Kuna üürileandjad ei saa lõpuni kindlad olla inimeste suutlikkuses, siis ukrainlaste jaoks on võimalused selgelt piiratud,” märkis Aun.

Ta lisas, et riik peaks astuma konkreetseid samme sõjapagulaste abistamiseks ning tagama üürileandjatele garantii, kaitsmaks võimalike makseraskuste eest.

Viimase kahe nädala jooksul läbis Rendini platvormil üürikandidaatide taustakontrolli 1100 inimest. Varem oli tavapärane näitaja 500 ringis. Auni sõnul on enamik nendest kohalikud elanikud ja välismaalased, kes ei ole sõjapõgenikud.

“Ukrainlasi pidurdab isikukoodide puudumine, segadus riigi või omavalitsuse kaudu pakutavate majutusvõimalustega ja üürileandjate pelgus nende suhtes. Ukrainlaste osakaalu suurenemine on kindlasti lähitulevik, kui nad on dokumendid ja muu vajaliku korda saanud, töökohad leidnud ja eluga kuidagi järje peale jõudnud,” ütles Aun.

Rendin tegutseb ka Poola turul ja seal annab sõja mõju tugevamini tunda. Varssavis on üüripindade pakkumiste arv kukkunud sõjaperioodil veidi üle poole ja Krakowis lausa 70 protsenti.

“Ukraina inimestel on Poolaga tihedamad sidemed võrreldes muude riikidega, umbes nagu meil Soomega. Paljudel on kohalikud isikukoodid juba varasemast ajast, ka töökohad ja sõbrad-tuttavad ees,” lausus Rendin juht.

Eesti idufirma Rendin on digitaalne kodu üürimise platvorm, mille keskmes on üürilepingu pakkumine. Muuhulgas sisaldab see üürileandja jaoks üürimaksete garantiid ja varakaitset ning üürnikule deposiidivaba üürimist. (BNS)